ПРЕСЕЛИЛИ СЕ ЗБОГ ОБЕЋАЊА КИМ ЏОНГ УНА, А САД ГА ТУЖЕ: Апелују на међународну заједницу - "Подржите нас"
Пет особа које тврде да су пре неколико деценија намамљене у Северну Кореју у оквиру програма пресељења, сада туже ту земљу и владајући режим јер су им обећали "рај на земљи" а у стварности су им ускратили основна људска права.
Петоро подносилаца тужбе - четири Корејца који живе у Јапану и Јапанка која се у Северну Кореју преселила са мужем Корејцем и ћерком, траже 100 милиона јена (759.200 евра) надокнаде од режима Ким Џонг-уна.
Иако нико не верује да ће Ким платити одштету, очекује се да ће случај указати на муке десетина хиљада људи, углавном држављана Кореје и њихових супружника из Јапана, који су отишли у Северну Кореју у оквиру Пјонгјанговог програма, пише Гардијан.
Крушевац од MOZZARTA добио терен у част ЛЕГЕНДАРНОГ БОБАНА ПЕТРОВИЋА!
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ОПШТА ТУЧА У ХОТЕЛУ СА ПЕТ ЗВЕЗДИЦА: Жене вриште док севају песнице - има повређених
"ТО ЋЕ НАС САМО ДОДАТНО ОЈАЧАТИ" Путин показао ЗУБЕ западним противницима, ГРДНО су се преварили!
- Не очекујемо да ће Северна Кореја прихватити одлуку нити платити одштету - рекао је њихов адвокат Кенџи Фукуда.
- Али се надамо да ће јапанска влада моћи да преговара са Северном Корејом - додао је он.је.
Више од 90.000 Корејаца који живе у Јапану, већина са породичним везама на југу, преселила се у Северну Кореју између 1959. и 1984. године.
Петеро, који су своју тужбу покренули 2018. године, међу реткима су који су учествовали у Пјонгјанговом програму и онда успели да побегну из Северне Кореје и врате се у Јапан.
Већина досељеника били су међу стотинама хиљада Корејаца који су радили у рудницима и фабрикама у Јапану, многи против своје воље, током јапанске колонијалне владавине Корејским полуострвом од 1910. до 1945. године, као и 1830 Јапанки које су се удале за Кореанце.
Корејци који су после рата остали у Јапану лишени су јапанског држављанства и дискриминисани су у образовању, становању и запошљавању.
Режим у Пјонгјангу, уз благослов јапанске владе, обећао је етничким Корејцима нови живот у социјалистичком рају, са бесплатним образовањем и здравственом заштитом, загарантованим пословима и становањем.
Уместо тога, били су присиљени да обављају физичке послове и трпе лоше животне услове, наводи се у тужби и захтеву за надокнаду штете. Кажу да им је било забрањено и да отпутују у Јапан и посете своје породице.
У захтеву пред судом у Токију, оптужили су Пјонгјанг да их је "обмануо лажним оглашавањем да се преселе у Северну Кореју", где је "уживање људских права генерално било немогуће".
Севернокорејска влада, додали су, увек је намеравала да их искористи за решавање проблема недостатка радне снаге након рата у Кореји од 1950. до 1953. године, и за демонстрацију политичке супериорности земље у свету, наводи Хјуман Рајтс Воч (HRW).
Јапанска влада и Црвени крст нису део случаја. Тужба се односи и на њихово одвајање од чланова породице који су још увек заробљени у Северној Кореји.
- Не знам што се догодило мојој породици. Можда их је коронавирус погодио, можда су неки од њих умрли од глади - рекла је Еико Кавасаки, једна од подносилаца тужбе. "Нико од нас не би отишао да смо знали истину о Северној Кореји", додала је Кавасаки, која је тамо живела 43 године до бекства 2003. године, оставивши за собом своју одраслу децу.
Канае Дои, јапански директор HRW, рекао је да би нови јапански премијер Фумио Кишида требало да "затражи од Ким Џонг-уна да дозволи онима који су остали у Северној Кореји да се врате у Јапан. Стотине хиљада жртава програма 'рај на земљи' и чланови њихових породица чекају ту прилику".
Међународна заједница требало би да препозна овај вишедеценијски злочин и подржи овај покушај", навео је Дои.