ПРЕТИ НАМ "НЕВИДЉИВИ НЕПРИЈАТЕЉ" Нова опасност утиче чак и на ГУБИТАК ВИДА, једна земља тренутно највеће жариште
Студија је објављена у сарадњи научника Универзитета Харвард
У 2018. години широм света умрло је 8,7 милиона људи од последица загађења ваздуха изазваног сагоревањем фосилних горива као што су угаљ и нафта, показује ново истраживање.
Највећи удео умрлих од последица ове врсте загађења имају земље са највећом потрошњом фосилних горива, која користе за погон фабричких постројења, аутомобила и грејање домова.
ОПАСАНО ТЕЛО БЛИЖИ СЕ ЗЕМЉИ: Астероид величине Бурџ Калифе у марту пролази поред наше планете
ГРЧКА КАО ФАКТОР СТАБИЛНОСТИ НА БАЛКАНУ: Министар спољних послова открио планове званичне Атине
СТРАВИЧАН СУДАР 100 ВОЗИЛА НА АУТО-ПУТУ: Возила смрскана, страхује се од великог броја жртава (ФОТО/ВИДЕО)
Студија показује да је смрт сваког десетог умрлог у САД и Европи изазвана загађењем ваздуха, док је у источној Азији, укључујући и Кину, удео умрлих од последица загађења већи од 30 одсто. У Јужној Америци и Африци тај удео је много нижи.
Подаци Универзитета Харвард о уделу умрлих од последица удисања честица ПМ 2,5 у укупном броју преминулих у 2018. години
Источна Азија 30,7 одсто
Европа 16,8 одсто
Канада 13,6 одсто
САД 13,1 одсто
Централна Америка и Кариби 8,2 одсто
Јужна Америка 7,8 одсто
Западна Азија и Блиски Исток 6,5 одсто
Африка 3,7 одсто
Аустралија и Океанија 3,2 одсто
- Кад смо добили резултате били смо прилично уздржани зато што су запањујући, али сада све више откривамо о штетном утицају загађења - каже Елоиз Маре, географ са Универзитетског колеџа у Лондону и једна од аутора студије.
Студија је објављена у сарадњи научника Универзитета Харвард, Универзитета Бирмингем, Универзитета Лестер и Универзитетског колеџа у Лондону.
Како се наводи, број од 7,8 милиона прелази број умрлих од пушења и умрлих од последица маларије заједно у свету током годину дана.
Научници су повезали велику загађеност ваздуха изазвану сагоревањем фосилних горива са срчаним и респираторним болестима, па чак и губитком вида.
Без емисије ових гасова просечан животни век светске популације повећао би се за више од годину дана, наводи се у студији, објављеној у часопису "Енвиронментал research".
Ново истраживање нуди детаљнију анализу штетног утицаја честица чађи из ваздуха које се ослобађају из електрана, аутомобила, камиона и других извора. Фине честице познате су као ПМ 2,5 честице, због тога што у пречнику имају мање од 2,5 микрометара, око 30 пута мање него људска длака.
Када их удахнемо, сићушне честице прљавштине облажу плућа и могу да проузрокују мноштво здравствених проблема.
- Нисмо свесни да је загађење ваздуха невидљиви убица - каже Нилу Тумала, оториноларинголог са Факултета за медицину и здравствене науке Универзитета "Џорџ Вашингтон" и додаје да људи у градовима обично трпе најтеже последице.
Научници се нису ослањали само на процене на основу сателитских и површинских осматрања, већ су користили и глобални 3Д модел атмосферске хемије, који прави разлику између различитих извора загађења како би се утврдило "где је тачно загађење и шта људи удишу", каже Карн Вохра, докторанд Универзитета Бирмингем и један од аутора.
На основу тих података научници су урадили студију ризика и установили да је стопа смртности од емисије честица сагорелих фосилних горива већа него што се раније претпостављало, чак и када су концентрације релативно мале, преноси "Гардијан".
- Квалитет ваздуха у Кини се поправља, али је концентрација честица чађи и даље веома велика, у САД је ситуација боља, али има жаришта на североистоку, у Европи је слика разнолика, а Индија је дефинитивно жариште - каже Елоиз Маре.