Прети нова епидемија?! Заразна болест изазива хаос: Болнице преплављене, шире се језиви снимци друштвеним мрежама (ФОТО/ВИДЕО)
Друштвене мреже преносе снимке препуних болничких одељења.
Друштвеним мрежама се шире снимци који приказују болничка одељења у Кини пуна пацијената који носе маске за лице и родитеље који држе децу у дугим редовима на педијатријским одељењима.
На снимцима се такође наводи да су крематоријуми и погребне куће преоптерећени, преноси Дејли мејл, али такве изјаве нису званично потврђене.
Локални медији за последњу епидемију окривљују мало познати вирус назван хумани метапнеумовирус (ХМПВ), који обично изазива благе симптоме сличне грипу.
Надлежни и здравствене организације нису потврдиле ову информацију.
Ситуација подсећа на зиму 2022/2023, када је Кину захватио талас случајева упале плућа изазване микоплазмом, која такође обично изазива благе симптоме.
Кинески центар за контролу и превенцију болести: Талас инфекција повезан је са грипом
Овај талас је приписан ниском природном имунитету деце због строгих карантина и затварања школа, који су били део мера за борбу против корона вируса.
Према званичним извештајима кинеских центара за контролу и превенцију болести, тренутни талас је повезан са редовним грипом, пошто је 30 одсто тестова било позитивно на грип, а једна од седма особа хоспитализованих са тешком респираторном болешћу била је позитивна на вирус грипа.
Кинеска влада и Светска здравствена организација тек треба да јавно коментаришу видео снимке који се широко деле на друштвеним мрежама.
Према последњем извештају кинеског Центра за контролу и превенцију болести, дошло је до пораста случајева обољења сличних грипу.
Подаци за недељу завршену 29. децембра показали су да је 7,2 одсто амбулантних прегледа у болницама у северним провинцијама било повезано са болестима сличним грипу, што је повећање од 12 одсто у односу на претходну недељу и изнад нивоа за исту недељу током свих сезона грипа од у 2021.
У јужним деловима земље 5,7 одсто амбулантних посета односило се на обољења налик грипу, што је повећање од 21 одсто у односу на претходну недељу. Иако је овај проценат изнад нивоа из 2021. године када је износио 4,1 одсто, ипак је мањи у односу на 2022. и 2023. годину.
"Редови за кремацију су дуги"
Видео снимци који приказују пренатрпана болничка одељења у Кини почели су да се појављују на друштвеним мрежама око Нове године.
На њима су, наводно, приказане болнице у провинцији Хунан, која се налази у централном делу земље, као и другим регионима.
Аболуованг Невс, који има седиште у САД и својим вестима покрива Кину, објавио је изјаве фармера Пенга из провинције Хунан, који је описао услове у болницама.
- Много људи се прехладило, а већина има болест. Око седам или осам људи је умрло ове недеље у овој области. Било је људи у 40-им, 50-им, 60-им, 70-им и 80-им годинама - рекао је Пенг.
Портал је објавио и изјаву директора погребног завода Ванга, који је наводно рекао да су редови за кремацију дуги.
- Сада су редови за кремацију дуги. Данас су радиле три пећи. Све су гореле и пуштале густ дим. Било је страшно. Да нисте знали да је крематоријум, помислили бисте да је кинески нови Годишњи сајам - рекла је она.
И прошле године владала је паника због упале плућа међу децом
Кинески видео блогер по имену Плеасе Феи Ге рекао је да су се он и његова супруга разболели након што су отпутовали у Гуангџоу на догађај. По повратку у своју матичну провинцију, обоје су имали високу температуру, болове у телу и главобољу и изоловали су се од своје деце три дана како би избегли преношење инфекције.
- Овај осећај је веома непријатан, носите маску када излазите на места са пуно људи - рекао је својим пратиоцима.
У Кини је прошле године такође изражена забринутост због наглог пораста случајева упале плућа међу децом, а на друштвеним мрежама су постављени снимци гомиле маскираних људи који се сливају у болнице у Пекингу. Кинеске власти су тада навеле да узрок епидемије није нови вирус, већ повратак болести након укидања карантина.
Србија Danas/Index