"ПРЕТВАРА ОСТРВО У БУРЕ БАРУТА, РИЗИКУЈЕ СУКОБ..." Кина упутила оштро упозорење након последњих дешавања!
Руководство Народне републике Кине огласило се поводом последњих потеза САД.
Америчка војна подршка Тајвану претвара острво у „буре барута“ и ризикује да изазове регионални сукоб, упозорила је Кина, позивајући Вашингтон да прекине продају оружја Тајвану, истовремено упозоравајући на „последице“ за земље које се мешају у њене унутрашње ствари.
ВЕЛИКИ РАТ НА ВИДИКУ! Америчке снаге СИМУЛИРАЛЕ одбрану Тајвана у случају кинеског напада на острво!
НАПЕТО У ЈУЖНОМ КИНЕСКОМ МОРУ: Америчко-филипинске снаге испалиле салве ракета, Кина оштро реаговала! (ВИДЕО)
"НА ИВИЦИ СМО НУКЛЕАРНОГ РАТА" Стигло страшно упозорење Америци, нису у питању ни Русија, ни Кина
Упитан о Тајванско-америчком форуму одбрамбене индустрије одржаном у Тајпеју раније ове недеље, који је окупио велики број америчких и локалних трговаца оружјем, портпарол кинеског министарства спољних послова Мао Нинг рекао је да наставак продаје оружја на острву „озбиљно крши“ претходне споразуме са САД .
- У последње време власти САД и Тајвана појачавају војни дослух.
Делегација од 25 америчких трговаца оружјем нахрупила је на острво и са [тајванским] властима одржала 'одбрамбени форум - рекла је она, додајући да је састанак „још један доказ да САД претварају Тајван у „буре барута“, које само представља невољу за наше тајванске сународнике.
На индустријском догађају, тајвански званичници су рекли да ће тражити помоћ од Вашингтона за развој нове генерације борбених авиона, надајући се да ће добити помоћ у пројектовању авиона од нуле.
Иако је Бела кућа одбила да испоручи напредније авионе попут Ф-22 или Ф-35, званичници су одобрили велику продају ловаца Ф-16 2019.
Испоруке су првобитно биле предвиђене за касније ове године, али су одложене до краја 2024. , рекао је тајвански министар одбране Чиу Куо-ченг, који је навео проблеме у производњи и ланцу снабдевања.
Када се заврше, испоруке ће учинити острвску флоту Ф-16 највећом у Азији, са више од 200 авиона, наводи Ројтерс.
Вашингтон је одобрио дугу листу уговора о оружју са Тајваном последњих година, али неколико тек треба да се остваре, остављајући заостатак у продаји у вредности од 19 милијарди долара.
Неки амерички законодавци позвали су да се трансфери убрзају, а председник Представничког дома Кевин Макарти нагласио је потребу за тим током састанка са тајванским председником Цаи Инг-веном прошлог месеца.
Кина, која сматра Тајван делом своје суверене територије, наставила је да апелује на САД да „зауставе продају оружја и војни контакт са” острву, упозоравајући да ће такви потези „изазвати тензије у Тајванском мореузу” и изазвати реакцију Пекинг.
- Кинеска страна ће предузети снажне и одлучне мере да чврсто одбрани наш суверенитет и безбедносне интересе - наставио је Мао.
- Све спољне силе које се мешају у унутрашње ствари Кине и подривају мир и стабилност у Тајванском мореузу сносиће последице и платиће за своја погрешна дела.