ПРЕВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НА ВИДИКУ? Ципрасова коалиција пред колапсом, СЕДАМ МИНИСТАРА НАПУШТА ВЛАДУ
Премијер Грчке Алексис Ципрас затражиће од грчког парламента да следеће недеље гласа о поверењу влади, након што је данас министар одбране Грчке Панос Каменос поднео оставку због Преспанског споразума којим је окончан спор око имена Македоније
Каменос и Ципрас састали су се данас у просторијама Сиризе у Атини, након чега је сада већ бивши министар одбране најавио да ће са њим владу напустити још шест чланова из његове странке.
- Спор о имену Македоније ми не дозвољава да не жртвујем министарску фотељу - поручио је Каменос.
Он је додао да је "ова влада испунила своју сврху, а то је извлачење земље из кризе".
- Захвалио сам се премијеру на досадашњој сарадњи и објаснио сам му да када је реч о националним питањима ова сарадња не може да се настави. Странка Независних Грка (АНЕЛ) се повлачи из владе - рекао је он.
Први човек грчке владе рекао да ће одмах почети да тражи нову парламентарну већину.
- Одмах ћемо почети са процесом обнављања подршке у парлементу - изјавио је Ципрас и додао да на Каменосово место долази Вангелис Апостолакис.
Десничарска Каменосова странка Независних Грка (АНЕЛ) коалициони партнер је Ципрасове левичарске Сиризе од 2015. године.
Ципрасова коалиција тренутно има танку већину у парламенту - 153 од 300 места. Од 153 места колико је коалиција имала, 145 припадало је члановима Сиризе.
Иако тренутно није познато да ли повлачње Независних Грка значи и превремене изборе, Грчка ће свакако ове године ићи на редовне изборе. Ако Ципрас успе да обезбеди нову већину у парламенту, редовни избори морају да се одрже најкасније до октобра.
Подсећамо, македонски парламент усвојио је у петак амандман на Устав којим се мења име државе у Република Северна Македонија, како је то договорено Споразумом из Преспе из јуна 2018. године. Следећи корак требало је да буде ратификација у грчком парламенту да би Споразум ступио на снагу.
СМЕЈУРИЈА ОД ДРЖАВЕ: Овако се Милов човек правда за милионе које је узео (ВИДЕО)
Генсек Алијансе Јенс Столтенберг пре неколико дана упутио писмо Атини и Скопљу у којем је навео 15. фебруар као жељени датум када би волео да види потписе обе стране на овом споразуму. Да ли ће то бити могуће биће јасније 18. јануара када ће Ципрас објавити временски оквир за ратификацију споразума у грчком парламенту.