ПРИЧА ИЗ ЗАТВОРА ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА! Језиви закон "канун" никог не оставља равнодушним: Пустићемо га, ДАЈЕМ ТИ БЕСУ
Један осуђени нарко-бос позвао је илегалним телефоном из своје ћелије другог затвореника на његов, такође, илегални телефон који он, такође, држи у својој ћелији. И тако је све почело.
Једног дана у јануару 2020. године, албански предузетник који је направио свој дом у предграђу Сарија примио је неочекивани пословни позив. Веома необичан пословни позив. То што га је та особа позвала са потпуно другог дела света није га изненадило. Више су биле изненађујуће околности у којима се позив догодио. И, можда највише од свега, посао који му је тада представљен.
Позвао га је нарко-бос, осуђени двоструки убица и наоружани разбојник који је разговарао неовлашћеним мобилним телефоном из своје затворске ћелије у граду Кито - главном граду јужноамеричке државе Еквадор, удаљеном скоро 6.000 миља. Ндрек Пренга је добио позив на сопственом илегалном телефону у сопственој затворској ћелији у Великој Британији, где је служио осмогодишњу казну због кријумчарења дроге.
Да прецизирамо - дакле један осуђени нарко-бос зове илегалним телефоном из своје ћелије другог затвореника на његов, такође, илегални телефон који он, такође, држи у својој ћелији. Чисто ето да разјаснимо полазне тачке на почетку приче. Трансакција коју је јужноамерички осуђеник - Албанац - имао да понуди Пренги била је брутално јасна.
Картел под називом "Компаниа Bello", чији је шеф био позивалац, желео је моментални повратак неколико милиона фунти вредног кокаина који им је један од Пренгиних браће "украо" након што је прокријумчарен у Велику Британију раније тог месеца. У замену, рекао је нарко-бос, трећи брат Пренга који је управо отет са улице у Албанији, биће пуштен жив. Талац је био столар који је водио миран живот и није учествовао у криминалним активностима своје браће у Британији.
Али посао је посао.
А када су у питању албански кокаински картели, то може бити и веома бруталан посао. Наиме, недељу дана након што је дрога узета, Верија Пренгу (другог брата, такође умешаног у послове) је позвао старији члан једне од криминалних група са седиштем у Албанији. Хтео је свој кокаин назад. Три дана касније, човек је поново назвао и рекао: "Немојте правити грешку. Дрога припада мени и мора се вратити." Убрзо након тога, Реџепи је први пут телефонирао Ндреку Пренги у његовој затворској ћелији у Великој Британији. Према документима тужилаштва, нарко-бос, који се представио као "Грамоз из Валоне", рекао је Ндреку - "Не играј се са тим стварима (дрогама), јер су то наше ствари".
Разговор није дао резултате. Комуникација је настављена неколико дана све док Верија Пренгу није позвао један од шефова банде "Компаниа Bello" u Албанији и рекао да су "одустали" од овакве врсте преговора. С обзиром на мушкарце и количину новца у питању, ово би се могло сматрати само злослутним.
Ујутро 17. јануара 2020. Јан Пренга (трећи брат, онај који нема везе са пословима своје браће) попио је кафу са својом женом, а затим је отишао да обавља своје послове. Према речима сведока, њега су оетала четворица маскираних мушкараца. Били су толико насилни да је несрећни човек на улици оставио крвав траг. Умотаног су га убацили у украдени бели ренџ ровер и потом отишли. Неколико сати касније, полиција је обавестила његову супругу.
Као што знамо, његовог брата Ндрека је о развоју догађаја обавестио Дритан Реџепи из Еквадора.
- Имаш моју реч, твој брат ће бити ослобођен (ако) Вери врати кокаин - наводно му је рекао нарко-бос.
Након што је Антону Пренги (још једном од браће Пренга) речено шта се догодило, срео је брата Верија у једном лондонском кафићу. У каснијој изјави албанској полицији, Антон је рекао да му је Вери рекао да је разлог за отмицу то што је узео пошиљку кокаина. Део те дроге је већ продао, признао је Вери.
Следећег дана Антон је одлетео у Албанију. Ситуација у вези његовог брата била је деликатна ствар за полицију. На крају крајева, радило се о спору око огромне количине кокаина. Али у Албанији постоји још један начин решавања таквих проблема - канун. Ово је средњовековни законик албанског права, заснован на концепту беса - личне части. У њему се наводи шта се може или треба учинити у случају крађе и убиства. Крвна освета, легитиман концепт према овом кодексу, веома је слична италијанској освети и за коју се каже да је изазвала хиљаде смртних случајева од 1990-их, када се срушила владавина права у тој држави.
Антон је рекао полицији да се састао са рођацима шефова албанских банди и почео преговоре преко канун посредника. Али у Великој Британији се чинило да је сукоб са таоцима већ дошао до краја. Према Антоновој полицијској изјави, 22. јануара, Вери и албански сарадник предали су 106 кг кокаина — свој део украдене дроге — пољским посредницима које је послао нарко картел. Такође су платили 700.000 фунти, што је покрило дрогу коју су већ продали. Истог дана, Реџепи је поново назвао из Еквадора да каже браћи Пренга да ће Јан бити пуштен “у року од два сата“. Али Јан није био ослобођен. Обављено је још разговора између Јужне Америке и Европе. Нарко-бос је уверио Пренга да је Јан здрав и да ће ускоро бити ослобођен. И опет је то изостало. На крају је Реџепи назвао Ндрека Пренгу и рекао му да људи који су ухватили Јана нису одржали реч и да је у обавези да породици Пренга да имена киднапера, како би могли да раде са њима шта желе. Што је и учинио. Или барем имена људи за које је рекао да су умешани.
У међувремену, албанска полиција - уз помоћ особља НЦА - је напредовала. Путем CCTV снимака и других доказа пратили су путовање оног белог ренџ ровера од Лондонске улице до подземног паркинга Голден Ресорта - огромног луксузног места за венчање на обали Јадрана удаљеног 30 минута. CCTV снимци са паркинга показују како се велика црна торба пребацује из украденог аутомобила у комби. Могли су се видети мушкарци како утоварују лопате и пијуке и бришу трагове крви са лица места. Комби се потом одвезао на непознату локацију. Ренџ Ровер је касније пронађен изгорео. Полиција верује да је у црној торби било тело несрећног Јана Пренге и да је он смртно повређен - вероватно ненамерно.
- Наша истрага је закључила да је господин Пренга тешко погођен и да је умро због губитка крви. Отмица се догодила након што је брат господина Пренге био умешан у криминалне активности у Великој Британији - рекао је портпарол албанске полиције.
Антон Пренга је рекао полицији да они као породица немају проблема ни са једним другим грађанином.
- Инцидент отмице мог брата Јан Пренга догодио се само као резултат тога што је мој брат Вери Пренга украо наркотике у Енглеској - рекао је он.
Извршена је гомила хапшења. Али осамнаест месеци касније, нико није осуђен за киднаповање и убиство Јана Пренге.
Албанске власти верују да је Реџепи наредио отмицу из своје затворске ћелије у Еквадору. Он пориче било какав удео у афери.
- Позивам свакога ко зна где је тело жртве сакривено да обавести власти како би његова породица имала мало утехе од свог бола - рекао је он у једном интервјуу.
Када одслужи казну у Јужној Америци, вероватно ће бити изручен Албанији да одслужи казну за убиство. Италијани га траже и за убиства везана за дрогу. Албански безбедносни извори кажу да је Ндрек Пренга пуштен из затвора и да остаје у Великој Британији.