"Прикључите нам се или пропадните" Путин са самита БРИКС-а послао јасан сигнал онима који су желели да га изолују
Скоро три године након што су рат у Украјини осудиле земље широм света, руски председник Владимир Путин организује самит са више од десет светских лидера.
То је јасан сигнал руског лидера да не само да није изолован, већ иза њега стоји моћна коалиција земаља.
Тродневни самит БРИКС-а, који почиње данас у југозападном руском граду Казању, први је састанак групе великих економија у успону: Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке. Пошто је коалиција проширена раније ове године, ту ће бити и представници Египта, Уједињених Арапских Емирата, Етиопије и Ирана.
Међу лидерима су Си Ђинпинг из Кине и Нарендра Моди из Индије, председници Масуд Пезешкијан из Ирана и Сирил Рамафоса из Јужне Африке, као и они ван „клуба“, попут турског председника Реџепа Тајипа Ердогана. Очекивало се да ће му се придружити бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва, али је отказао путовање пошто се повредио код куће,
Си је рекао руском колеги Владимиру Путину да је међународна ситуација у хаосу, али да је стратешко партнерство између Пекинга и Москве снага стабилности у време најзначајнијих промена виђених у једном веку.
У мају су Си и Путин обећали „нову еру“ партнерства између два највећа ривала Сједињених Држава, које су описали као агресивну хладноратовску силу која изазива хаос широм света.
„Тренутно, свет пролази кроз промене без преседана у последњих сто година, међународна ситуација је испреплетена хаосом“, рекао је Си Путину у руском граду Казању на отварању самита БРИКС-а.
- Али чврсто верујем да ће се пријатељство Кине и Русије наставити генерацијама и да се одговорност ових великих земаља према својим грађанима неће променити - навео је он.
Русија, која води рат против украјинских снага, и Кина, чијој растућој војној и економској моћи Вашингтон покушава да се супротстави, све више проналазе заједнички геополитички циљ.
Прокремаљски коментатор агенције РИА новости Пјотр Акопов ће рећи да "нема јасније демонстрације да су сви покушаји Запада да изолује Русију пропали". Свој тријумфализам Москва исказује и поруком да и сам Запад мора одабрати "прикључити се БРИКС-у или пропасти".
Сједињене Државе сматрају Кину својим највећим конкурентом, а Русију највећом државном претњом. Председник Џо Бајден рекао је да демократије изазивају аутократије попут Кине и Русије.
Руско-кинеска сарадња у светским пословима један је од главних стабилизујућих фактора на светској сцени“, рекао је Путин. „Намеравамо да додатно унапредимо координацију на свим мултилатералним платформама како бисмо обезбедили глобалну безбедност и праведан светски поредак.
Индијски премијер Нарендра Моди рекао је Путину уочи самита БРИКС-а да жели мир у Украјини и да је Њу Делхи спреман да помогне у успостављању примирја у најкрвавијем сукобу у Европи од Другог светског рата.
Путин је захвалио Модију што је прихватио позив да дође у Казањ и рекао да Русија и Индија деле „привилеговано стратешко партнерство”. Индија сматра да сукоб у Украјини треба решити мирним путем.
Путин је новинарима који покривају БРИКС рекао да Москва неће трговати са четири региона источне Украјине које сматра руским и да жели да се њени дугорочни безбедносни интереси узму у обзир у Европи.
Русија контролише око петину Украјине, укључујући Крим, око 80 одсто Донбаса и око 70 одсто Запорошке и Херсонске области.
Путин каже да Запад схвата да ће Русија победити и да је отворен за разговоре на основу нацрта споразума о прекиду ватре постигнутог у Истанбулу у априлу 2022.
Србија Данас/Курир