ПРИМИЋЕМО ТРИ ДОЗЕ РАЗЛИЧИТЕ ВАКЦИНЕ? АстраЗенека, Оксфорд и Спутњик В се удружују у борби против ковида
Тестирање ће почети до краја године.
Британски и руски научници одлучили су да тестирају да ли комбинација вакцина коју производе АстраЗенека/Оксфорд и Спутњик В могу да пруже бољу заштиту него две дозе исте вакцине.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/09/1_9.jpg?itok=KGgWKemS)
ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА ЗАПОЧИЊЕ МАСОВНУ ВАКЦИНАЦИЈУ: Прве дозе цепива пристигле данас
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/01/2020-11-17t040448z_1054864906_rc2s4k9bic2w_rtrmadp_3_health-coronavirus-usa-pfizer.jpg?itok=0IgSLvKu)
ДАНАС ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИДА: Ко је први на листи за цепиво у Америци?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/14/untitled.jpg?itok=n-wIQUKA)
ПАР СА ДЕТЕТОМ ИЗБАЧЕН ИЗ АВИОНА ЈЕР ДЕВОЈЧИЦА (2) НИЈЕ ХТЕЛА ДА СТАВИ МАСКУ: Особље није имало разумевања (ВИДЕО)
Тестирање ће почети до краја године, најавио је још у петак Руски фонд за директна улагања (РДИФ), који је финансирао развој вакцине Спутник В од стране руског института Гамалеја, преноси британски Индипендент.
И компанија АстраЗенека саопштила је да разматра како би комбинација различитих вакцина могла да буде ефикасна и да ће ускоро почети истраживања заједно са институтом Гамалеја.
Попут вакцине Окфорд/АстраЗенека, руска вакцина Спутњик В заснована је на модификованој верзији аденовируса, односно вируса прехладе, који се модификује тако да носи генетска упутства за стварање протеина спиралног вируса корона вируса, који преноси у ћелије човека.
Произведени протеин корона вируса тада покреће имуни одговор који штити од вируса ковид-19, међутим потенцијални проблем са том вакцином је што ако је имуни систем раније срео тип аденовируса који се користи у вакцини, може га уништи пре него што вакцина покрене имуни одговор.
Како се наводи, мешање и подударање различитих вакцина може да пружи решење, а за разлику од оксфордске вакцине која користи аденовирус шимпанзе, руска валцина користи два различита аденовируса како би подстакла јачи и дугорочнији имуни одговор.