Приморани да реагују? Откривена ТЕМА новог састанка Путина и Меркелове
Сусрет светских лидера 18. августа
Предстојећи састанак немачке канцеларке Ангеле Меркел и руског председника Владимира Путина 18. августа у Берлину показује да су све земље, чак и савезници САД, приморане да реагују на царинску политику и непредвидиву дипломатију америчког председника Доналда Трампа.
Према речима портпарола Владе Немачке Штефана Зајберта, лидери двеју земаља ће разговарати о ситуацији у Сирији и на истоку Украјине, али и о изградњи Северног тока 2.
Прочитајте и:
Према речима експерата, циљ преговора могао би, међутим, да буде и покушај да се учврсти међусобно партнерство и да се размене идеје о реакцији на Трампово увођење царина на алуминијум и челик које су погодиле и Немачку и Русију. Лист наводи да је последњи састанак Меркелове и Путина одржан у мају ове године у руском граду Сочију. Двоје лидера редовно разговарају и телефоном о спорним спољнополитичким питањима.
- Посматрао бих овај састанак у ширем, глобалном контексту. Не видим у томе знак отопљавања односа Берлина и Москве, али они имају заједничке интересе и све више покушавају да у вези са њима сарађују - навео је шеф Центра за изучавање Централне и Источне Европе, Русије и Централне Азије Штефан Мајстер.
Дугу историју узајамних односа, која је отпочела пре доласка Меркелове на власт 2005. године, имају и сами лидери двеју земаља, наводи амерички лист.
Очекује се да ће Меркелова, коју редовно критикују због миграционе политике, у оквиру разговора о ситуацији у Сирији поставити питање повратка сиријских миграната кућама. Имајући у виду улогу Русије у подршци председнику те земље Башару ал Асаду, сваки споразум о том питању захтева руско учешће, наводи се.
Постоје и страховања да би нове америчке санкције Русији могле утицати на рад немачких предузећа, што представља повод за ширење сарадње.
Захарова одговара на претње Вашингтона: Бранићемо се свим средствима
- Не видим промене у односима Москве и Берлина, али на неким конкретним питањима они ближе сарађују, што је одговор на спољну политику САД - истакао је извршни директор Источног комитета за немачку економију Михаел Хармс.Реч је, превасходно, о изградњи гасовода Северни ток 2 који ће испоручивати руски гас Немачкој, заобилазећи Украјину и Пољску. САД су против тог пројекта, али Русију и Немачку повезују економске и историјске везе, као и наслеђе два светска рата. У Немачкој живи око три милиона руских Немаца који претендују на држављанству по крвном праву.