Припреме за могуће кризе: Немачка предлаже систем осигурања незапослених на нивоу ЕУ
"Повољан тренутак за овакав пројекат"
Немачка је предложила успостављање система осигурања у случају незапослености на нивоу целе Европске уније, како би се еврозона учинила отпорнијом на будуће економске шокове, рекао је немачки министар финансија Олаф Шолц.
Прочитајте и :
Предлог, о којем је Шулц говорио у данас објављеном интервјуу листу Шпигел", део је напора Немачке да обликује пакет реформи заједно са Француском уочи самита лидера ЕУ касније овог месеца, наводи Ројтерс.
- Залажем се за увођење осигурања у случају незапослености у националне системе, што би учинило стабилнијом целокупну еврозону - рекао је немачки министар.
Уколико се једна чланица еврозоне суочи са економском кризом која би довела до губитка великог броја радних места, као и са тешким теретом за њен систем социјалне безбедности, та земља би могла да позајми средства из овог заједничког осигуравајућег фонда.
- Када изађе из рецесије, та земља би вратила средства која је позајмила. Истовремено, наше земље би требало да учине напоре како би њихове мреже осигурања биле што спремније за кризу - навео је Шолц.
На питање да ли би Немачка поднела ризик овом новом шемом, одговорио је да је не би, "већ би имала користи од тога".
Још једна држава у ПОТПУНОСТИ легализује употребу МАРИХУАНЕ!
- Резерве Немачке федерале агенције за запошљавање остале би нетакнуте, и никакви дугови не би постали заједнички - појаснио је министар.
Како је додао, тај корак би ојачао финансијску стабилност еврозоне као целине, а не би нашкодио немачком систему осигурања у случају незапослености.
- Слично ствари функционишу у САД. Тамо појединачне државе финансирају фонд за осигурање у случају незапослености, али уплаћују средства у федерални фонд. У кризним временима, могу да позајме новац одатле како би боље поделиле терет, без улажења у проблеме - рекао је он.
Шолц је указао на искуства Немачке на тржишту рада током финансијске кризе 2008, када је влада спречила масовно смањење радних места кроз програм који је држава субвенционисала у циљу финансирања смањеног броја радних сати - такозвану Курцабајт шему.
Мистериозни документ ФБИ из 1950. ОТКРИВА ТАЈНУ О ВАНЗЕМАЉЦИМА (ФОТО)
- Зашто не бисмо применили исто искуство на еврозону? По мом мишљењу, потребни су нам нови елементи засновани на солидарности у еврозони - рекао је он.
Шолц је истакао и решеност да уведе порез на финансијске трансакције у Европи, који би се сливао у буџет ЕУ уколико га примене све земље.
- Брисел би, на пример, могао да те приходе користи за финансирање развојних активности - закључио је немачки министар, уз оцену да је сада "повољан тренутак за такве пројекте".