ПРИТИСАК ВАШИНГТОНА: Жесток КЛИНЧ, Кина ће на суду тражити компензацију после "отмице" фабрике - БАСНОСЛОВНА сума новца
Под притиском Вашингтона руководство Украјине је покварило пословне односе са Кином и ушло у жесток клинч с њом.
После скандалозне одлуке да се кинеским компанијама одузме власништво над акцијама познате фабрике авионских и хеликоптерских мотора, као и индустријских гасних турбина из Запорожја "Мотор Сич", Кинези ће тражити компензацију за губитке од најмање 3,5 милијарди долара.
ПАРА ВРТИ ГДЕ БУРГИЈА НЕЋЕ: Милијарде евра ОДОБРАВАЈУ Синофарм и Спутњик! Познат датум КОНАЧНЕ одлуке о "ковид пасошима"
ОШТРА РЕАКЦИЈА АНКАРЕ: Турци КИПТЕ ОД БЕСА, осудили отварање амбасаде ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ у Јерусалиму
СТРАНКА АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ ПОТУЧЕНА ДО НОГУ: Немачка канцеларка дубоко разочарана резултатима избора
Недавно је Савет националне безбедности и одбране Украјине одлучио је да врати у државно власништво компанију "Мотор Сич" и блокира акције кинеским компанијама међу којима је и "Беижинг Скајрајзон". Одмах је реагово Пекинг саопштењем да се нада да ће Украјина поштовати законске интересе кинеских компанија.
После овог скандала Украјину ће сигурно заобилазити кинески инвеститори.Осим тога, Украјина више не може да рачуна ни на кинески пројект "Нови пут свиле". Уместо да потписују нове пројекте, Кинези и Украјинци ће сада сретати на суду. Кина је до сада била један од највећих купаца украјинских пољопривредних производа.
У Кијеву су заборавили да је "Мотор Сич" избегао слом захваљујући финансијској инфузији добијеној из Кине. Та компанија је у добрим временима продавала своје производе у 120 земаља, али је последњих десетак година била у великој кризи, па је Кијев уговорио продају акција Кинезима.
Видевши да после губитка руског тржишта компанија иде у пропаст, директор Александар Богуслајев се договорио са Кинезима да им прода контролни пакет акција. Под притиском САД власти у Кијеву су блокирале акције и тако нису дозволиле да "Мотор Сич" потпуно пређе у власништво Кинеза. У априлу 2018, на захтев Савета безбедности Украјине, суд је блокирао 41 одсто акција компаније.
Ситуација је компликована јер Американци не намеравају да купују украјинске моторе, него само да не дозволе Кинезима да се њихова авио-индустрија брже развија.
УПОЗОРЕЊЕ
У августу прошле године тадашњи државни секретар САД Мајк Помпео изразио је забринутост што Украјинци хоће да продају "Мотор Сич" Кинезима. Четири приватне кинеске компаније су биле спремне не само да купе контролни пакет већ и да улажу у развој тог гиганта у Запорожју.