ПРОБИЈЕНА ГРАНИЦА: Бајден потписао, неће се овде стати
Амерички државни дуг премашио је рекордних 32 билиона долара по први пут ове недеље, показују подаци које је у петак објавило Министарство финансија.
Прекретница је достигнута мање од две недеље након што је председник Џо Бајден потписао закон којим се суспендује ограничење Вашингтона од 31,4 трилиона долара, чиме је избегнуто оно што би било прво неизвршење америчког дуга.
ПРОНАЂЕНО ЈЕДНО ТЕЛО, ПОТРАГА СЕ НАСТАВЉА: Најмање 25 људи се води како нестало
ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА ПРОГЛАСИЛА РУСИЈУ ПРЕТЊОМ? Стигао жесток одговор из Москве - Лавров јасно ставио до знања
МАСОВНА ПУЦЊАВА ИСПРЕД ТРЖНОГ ЦЕНТРА: Броје се мртви у Илиноису - полиција на лицу места
Мера је омогућила влади земље да позајмљује неограничена средства до 1. јануара 2025. године, када се обустава горње границе дуга завршава. То значи да влада може наставити да плаћа услуге код куће, као што су социјално осигурање и Медицаре, позајмљивањем новца у иностранству и ефективним нагомилавањем још већег дуга.
Плафон је укинут након узастопних упозорења америчког министарства финансија да ће, уколико се тај корак не предузме, земља пропустити своје обавезе. Лимит задуживања је достигнут још у јануару, а Трезор је имао ограничен арсенал мера које је могао да примени да би спречио неизвршење обавеза, што се очекивало почетком јуна. Упозорења су изазвала бурну, вишемесечну дебату између републиканаца и демократа о приоритетима у потрошњи, што је довело у опасност одобравање мере.
Првог радног дана након што је горња граница дуга укинута, федерално задуживање је порасло за отприлике 400 милијарди долара.
Према писању Њујорк тајмса, вредност од 32 трилиона долара је достигнута девет година раније него што су предвиђале прогнозе пре пандемије Covid-19. Стручњаци кажу да, како би се избегла нова криза, влада треба да се позабави факторима који утичу на дуг.
- Док јуримо преко 32 трилиона долара без икаквог краја, крајње је прошло време да се позабавимо основним покретачима нашег дуга, а то су обавезни раст потрошње и недостатак довољних прихода за финансирање - рекао је Мајкл А. Петерсон, шеф Питер Г. Петерсон фондација.
Према пројекцијама фондације, САД би могле да нагомилају још 127 билиона долара дуга у наредних 30 година, а трошкови камата ће износити око 40% федералних прихода земље до 2053. године.