ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВ ДОКУМЕНТ ЦИА: Информација послата ШИРОМ СВЕТА - велики број страних обавештајаца УБИЈЕНО
Процурио строго поверљиви документ ЦИА, који је показао да је велики број њених сарадника убијен или је променио страну.
Документ сугерише да је америчка контраобавештајна служба потценила своје ривале, док је руководство агенције забринуто да се мора посветити већа пажња заштити агената, пише "Њујорк тајмс".
Велики број страних обавештајаца ЦИА-е убијен је, заробљен или се окренуо ка супарничким агенцијама, наводи се у нетипичном и строго поверљивом документу посланом сваком бироу широм света, наводи Тајмс.
НОВИ СТРАШНИ ИЗАЗОВ НА ТИК ТОКУ: Власници аутомобила забринути, дечја "забава" ОПАСНА ПО ЖИВОТ
ПУТНИЧКИ АВИОН ХИТНО СЛЕТЕО У ТУРСКУ ЗБОГ ПРЕТЊЕ БОМБОМ: Путници евакуисани, специјалци проверавају летелицу
ДВОГОДИШЊИ АДРИЈАН НА РЕСПИРАТОРУ ЗБОГ КОРОНЕ: Почело је као кашљуцање, а сад му се БОРЕ ЗА ЖИВОТ (ВИДЕО)
Контраобавештајни званичници службе упозорили су прошле недеље да је више десетина шпијуна компромитовано или погубљено у последњих неколико година, што према тврдњама извора, представља нагли пораст таквих инцидената.
Процурили документ укључивао је одређени број агената које су убиле стране агенције - поверљиви детаљ који се, истиче Тајмс, обично не дели у тако широко распрострањеним дописима.
Циљ је био да се бирои подстакну да побољшају заштитне протоколе и безбедност, кажу бивши званичници. Као неки од разлога за неуспеле мисије истакнути су лоше обавештајне вештине, превише поверења у изворе, потцењивање страних агенција као и пребрзо регрутовање доушника - проблем који је у допису описан као стављање мисије изнад питања безбедности.
Док су технолошки напредак као што су биометријска скенирања, хаковање и вештачка интелигенција успешно примениле друге агенције за праћење шпијуна ЦИА-е, САД су задржале фокус на агентима градећи мрежу поузданих доушника која би, додаје Тајмс, требало да буде најбоља на свету у прикупљању и анализи.
Потврђујући да је регрутовање шпијуна у другим земљама високоризичан посао, допис ЦИА-е који је процурио у јавност, покренуо је питања која муче агенцију последњих година нарочито јер су супарничке обавештајне службе из земља попут Русије, Кине, Ирана и Пакистана хватале доушнике ЦИА-е, а у неким случајевима претварале их у двоструке агенте, пише Њујорк тајмс.
Упозорење је, према онима који су га прочитали, првенствено било усмерено на званичнике "с прве линије" - људе који су били директно укључени у регрутовање нових кандидата и проверу извора, поручујући службеницима да се фокусирају не само на регрутацију, већ и на безбедносна питања.
Допис који је послан у задњој недељи септембра сугерише да је агенција потценила своје противнике уз уверење да су њени агенти и шпијунске вештине боље од других обавештајних служби.
Међутим, додаје Њујорк тајмс, резултати студије показали су да су земље које су на мети САД такође веште у лову на доушнике, док су вештине агенције зарђале после деценија фокусирања на терористичке претње и ослањања на ризичне комуникацијске системе.
Понекад, истиче њујоршки лист, доушници које открију ривалске обавештајне службе не буду хапшени, већ се ангажују као двоструки агенти који достављају дезинформације ЦИА-и, казали су бивши званичници додајући да су у томе посебно ефикасни били Пакистанци.
Допис ЦИА-е упућен њеним станицама и бироима широм света одражава општу забринутост руководства агенције да би њени оперативни службеници требало да посвете више пажње заштити својих агената, истовремено увиђајући да морају агресивно регрутовати шпијуне и доушнике како би извршили своју мисију прикупљања обавештајних података, истиче Вашингтон пост.
ЦИА је последњих година претрпела катастрофалне упаде у своје шпијунске мреже где су, према писању вашингтонског листа, агенти вероватно откривени због кршења тајног комуникацијског система агенције помоћу којег је комуницирала с агентима на терену. Лист наводи да је ЦИА покренула лов на кртице 2011. пошто је један доушник у Кини јавио да су тамошње власти откриле све који помажу америчкој влади и да су потом присилиле агенте да раде за њих.
Позивањем на претходне грешке, допис је вероватно требало да упозори садашње званичнике да не понављају грешке из прошлости. Говорећи под условом анонимности, људи који су упознати с недавно објављеним дописом кажу да није подстакнут никаквим новим упадом унутар шпијунске мреже, али да је покретач био успех Пакистана да идентификује велики број оних који раде за ЦИА-у.
Истовремено, додаје вашингтонски лист, ЦИА је под поновним притиском да регрутује и одржава ефикасне шпијунске мреже у Пакистану, после повлачења САД из суседног Авганистана и талибанског заузимања земље. Бивши званичници кажу да ће одржавање мреже поузданих људских извора бити кључно за планове администрације председника Џоа Бајдена да прати терористичке претње без војног присуства на терену, рекли су бивши званичници.