СВЕТ ТРЕСЕ ШПИЈУНСКА АФЕРА: Израелски софтер коришћен за шпијунирање - на списку Макрон, 12 премијера и један краљ (ФОТО/ВИДЕО)
Израелски шпијунски софтер служио за шпијунажу високих светских званичника
Израел је основао тим који ће испитати наводну злоупотребу израелског шпијунског софтвера "Пегаз", на глобалном нивоу. Тим, којим руководи Савет за националну безбедност, одговара премијеру Нафталију Бенету и има шири спектар стручности од Министарства одбране, које надгледа извоз софтвера "Пегаз", групе НСО, пише Ројтерс.
ЗАТВОРЕНИЦИ-УБИЦЕ УЗЕЛИ ДВА СТРАЖАРА ЗА ТАОЦЕ: Траже хеликоптер, у граду опсадно стање (ФОТО)
ШОК У ЕНГЛЕСКОЈ, ЛИВЕРПУЛ ИЗБРИСАН СА УНЕСКОВЕ ЛИСТЕ: Изгубили статус светске културне баште из бизарног разлога (ФОТО)
ПАКЛЕНЕ УЛИЦЕ ЧИКАГА: После короне стигла епидемија убистава, људи у страху затварају радње и не излазе ноћу
Француски председник Емануел Макрон затражио је спровођење низа истрага у случају шпијунског софтвера "Пегаз", изјавио је данас премијер Жан Кастекс за француски ТВ канал ТФ1.
У уторак је француски дневни лист "Ле Монде" објавио да се Макронов телефон налазио на списку мароканске обавештајне агенције, како би вршила надзор користећи шпијунски софтвер "Пегаз", преноси Ројтерс.
Француско председништво је рекло да, уколико би открића о Макроновом телефону била истинита, то била врло озбиљна ситуација, а да ће надлежне власти истражити све како би расветлиле случај, наводи се у извештају.
Влада Марока демантовала је извештаје да су безбедносне снаге те земље можда користиле шпијунски софтвер израелске НСО групе да прислушкују телефоне председника Француске Емануела Макрона (Emmanuel Мацрон) и других јавних личности.
Како је данас наведено у саопштењу, Влада Марока је у уторак увече критиковала светске медије који истражују широко распрострањено коришћење софтвера Пегаз да се прате новинари, борци за људска права и политичари у више земаља, најавивши законске мере, али није речено које.
Радио Франс (Франце) је јавио да су телефони краља Марока Мухамеда Шестог и чланова његове пратње такође међу потенцијалним метама.
- Краљевина Марока оштро осуђује непрестану лажну, масовну и злонамерну кампању медија - пише у саоштењу.
Влада Марока навела је да "одбацује те лажне и неосноване оптужбе" и да тражи да се "пруже опипљиви и материјлани докази за те надреалне приче".
Медији су идентификовали могуће мете са листе од више од 50.000 бројева мобилних телефона до којих је дошла непрофитна новинарска организација Забрањене приче (Forbbiden Сториес) са седиштем у Паризу и организација за људска права Амнести интернешенел (Amnesty Интернатионал).
И мада број на листи не значи да је било покушаја да се телефон хакује, медији који су учествовали у истрази су изразили уверење да указује на потенцијалне мете клијената НСО групе.
Четири председника, 12 премијера и један краљ на попису
- француски председник Емануел Макрон
- јужноафрички председник Кирил Рамафоса
- ирачки председник Бархам Салих
- бивши мексички председник Фелипе Калдерон
- пакистански премијер Имран Кан
- египатски премијер Мостафа Мадбули
- марокански премијер Саад-Един Ел Отмани
- бурундијски премијер Алаин-Жулијуме Буњони
- бивши белгијски премијер Шарл Мишел
- бивши француски премијер Едуард Филипе
- бивши талијански премијер Романо Проди
- бивши либански премијер Сад Харири
- бивши јеменски премијер Ахмед Обеид бин Дагр
- бивши алжирски премијер Нуредин Бедуи
- бивши казахстански премијер Бакицан Сагинтајев
- бивши угандски премијер Рухакана Ругунда
- краљ Марока Мохамед ВИ.
На листи су бројеви у Азербејџану, Казахстану, Пакистану, Мароку и Руанди, као и неких чланова арапских краљевских породица, шефова држава и премијера.
Канцеларија париског тужиоца истражује наводну употребу шпијунског софтвера и француски експерти су позвали да се боље осигурају телефони истакнутих званичника.
Москва не треба да предузима додатне мере безбедности због скандала око шпијунског софтвера "Пегаз", рекао је данас новинарима портпарол Кремља Дмитриј Песков.
- Мере безбедности предузимају се редовно, тако да нема потребе за додатним мерама - нагласио је Песков, преноси агенција Tass.
Песков је додао да шеф државе, председнички кабинет и друге владине агенције користе посебан комуникацијски систем који је поуздано заштићен.
Шеф мексичке финансијске обавештајне јединице, Сантјаго Нето, изјавио је данас да актуелна влада Мексика није потписала уговоре за набавку израелског шпијунског система Пегаз.
- Све то је урађено за време претходне администрације - то су биле тактике контроле, застрашивања и манипулације - рекао је Нето на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.
Британски Гардијан објавио је раније да је најмање 50 особа блиских мексичком председнику можда било мета претходне администрације која је системе за шпијунирање наручила од израелске групе НСО.
Индија: Због Пегаза прекидан рад парламента
Рад парламента Индије опозиција је више пута прекидала, оптужујући владу Нарендре Модија да је користила израелски софтвер Пегаз за шпијунирање политичких противника, новинара и активиста.
На листи потенцијалних мета налази се најмање 40 индијских новинара, високи функционер опозиционе Конгресне партије Рахул Ганди, и водећи индијски вирусолог.
НСО група је порекла да је икада имала "листу потенцијалних мета постојећих и прошлих" и означила извештај Забрањених прича "у потпуности погрешним претпоставкама и неоснованим теоријама".
НСО компанија је рекла да се апликација користи за борбу против криминала и тероризама, а информације из истраге означила је као клевету да владине агенције прикупљају податке о новинарима, политичарима и активистима за људска права, док су касније програмери апликације признали могућност злоупотребе од стране неких клијената компаније.
Лист Фајненшел тајмс (The Финанциал Тимес) у свом уредничком коментару наводи да шпијунски софтвер "Пегаз" омогућава кориснику да продре у најмрачније углове паметних телефона – личне податке, приватне поруке, слике и листе контаката и може да укључи камере и снимаче.
Технологија је, додаје лист, осмишљена да циља терористе и криминалне групе, али је наводно постала средство за државе да шпијунирају критичаре, дисиденте и друге.
Годинама је глобална шпијунска индустрија пословала из сенке, изложена само организацијама за људска права и новинарима. Индустрија тврди да се ради о борби против криминала и тероризма.
Међутим, чланови индустрије је често продају владама које изједначавају "криминал" и "терор" с "критичарима" и "неслагањем", написали су за Вашингтон пост (The Washington Пост) професор права на Универзитету Калифорнија Дејвид Кеј (Kaye) и Маритје Шаке (Мариетје Schaake), директорка за међународну политику у Центру за сајбер политику Универзитета Станфорд.