ПРОНАШЛИ ЗАЛЕЂЕНУ ПТИЦУ СТАРУ 46.000 ГОДИНА! Ево о којој врсти је реч! (ВИДЕО)
Генетска анализа је потврдила да је птица предак данашњих рогатих шева
Научници су проучавањем добро очуваних фосилних остатака птице из леденог доба, идентификовали као примерак рогате шеве.
Птицу су, закопану и замрзнуту у пермафросту, нашли локални ловци на фосиле, у близини села Бела Гора на североистоку Сибира. Предали су је тиму експерата, који укључује Николаса Дусекса и Лова Далена из Природњачког музеја у Шведској, како би је испитали.
ШТА СЕ ВАЉА ИЗА БРДА? Помпео најавио мировни споразум са Талибанима (ВИДЕО)
СПАЛИО ЖЕНУ И ТРОЈЕ ДЕЦЕ! Годинама је злостављао, а када је ПОТРАЖИЛА СПАС починио је ЈЕЗИВ ЗЛОЧИН и ПРЕСУДИО СЕБИ
ДА ЛИ ЋЕ ПРАВДА ЋЕ БИТИ ЗАДОВОЉЕНА? Две године од убиства које је шокирало Словачку
Методом радиоактивног угљеника (Радиокарбонско датирање) откривено је да је птица живела пре отприлике 46.000 година. Генетска анализа ју је идентификовала као рогату шеву (Еремопхила алпестрис).
Дален је рекао да је истраживање показало да је птица предак две подврсте шева које живе данас, једна у северној Русији, а друга у монголским степама.
- Открића имплицирају да су климатске промене, које су се догодиле на крају леденог доба, довеле до формирања нових подврста – истиче Дален.
За стање очуваности птице у великој мери заслужна је хладноћа пермафроста, али је овај примерак у изузетно добром стању. Чињеница да је тако мали и крхки примерак успео да остане скоро нетакнут, укажује на то да се прљавштина постепено таложила или барем релативно стабилно, па је леш птице сачуван у стању блиском времену кад је умрла – истиче Дусекс.
Следећа фаза истраживања укључује секвенционирање читавог генома птице, које ће открити више о њеној вези са садашњим подврстама и процениће брзину еволуционе промене шева.
Истражују се и друге врсте животиња
Научници који раде у околини такође су пронашли лешине и делове тела других животиња попут вукова, мамута и вунених носорога. Дусекс сматра да су ови налази "непроцењиви", јер дозвољавају истражитељима да изваде ДНК, понекад и РНА, нуклеинску киселину која је присутна у свим живим ћелијама, из остатака.
То за узврат отвора могућности за нова проучавања еволуције леденог доба и разумевање њихових одговора на климатске промене које су се десиле у последњих 10 хиљада година – додао је Дусекс.
Рогата шева је откривена на истом месту као и замрзнуто куче старо 18.000 година, које такође Дален и Дусекс проучавају.
Коришћењем методе радиоактивног угљеника на ребру створења, стручњаци су утврдили да је узорак замрзнут отприлике 18.000 година, али даљи ДНК тестови нису успели да покажу да ли је у питању пас или вук.
Научници обично релативно лако одреде разлику између те две врсте, па се истраживачи надају да ће даљи тестови на остацима пружити бољи увид у то када су пси тачно припитомљени.
ШТА ЋЕ НАМ ОБЕЛОДАНИТИ ВАТИКАНСКА АРХИВА О "ХИТЛЕРОВОМ ПАПИ"? Ко је, заправо, био Пије XII? (ВИДЕО)
РАСТЕ БРОЈ ЖРТАВА У ИРАНУ: Преминуле још две особе од смртоносног КОРОНАВИРУСА (ВИДЕО)
КАМПАЊА ДЕМОКРАТА У САД СЕ СВЕ ВИШЕ ЗАХУКТАВА И ЗАОШТРАВА: Ко ће однети гласове у Невади? (ВИДЕО)
НЕМАЧКОЈ ПРЕТЕ НОВИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ?! Полиција чува железничке станице, аеродроме, граничне прелазе
СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА ВЛАСТИ У БОЛИВИЈИ: Моралесу ЗАБРАЊЕНА кандидатура за председничке изборе