ПРОПУШТЕНЕ ШАНСЕ ЗА ДОГОВОР?! Хунта у Нигеру именовала владу, лидери Западне Африке разговараће о наредним корацима
Не смирују се напетости у овој афричкој држави.
Хунта у Нигеру је именовала нову владу, пред данашњи самит регионалних лидера који су захтевали окончање преузимања власти од стране војске.
СПРЕМА ЛИ СЕ ВЕЛИКО КРВОПРОЛИЋЕ У НИГЕРУ?! Ситуација све озбиљнија: Пучисти траже помоћ од Вагнера
"НИГЕР НИЈЕ УКРАЈИНА!" Захарова прокоментарисала посету Нуландове Нигеру па поручила: Такав банана-режим као, у Кијеву, нигде нећете наћи
АТМОСФЕРА ЈЕ УЗАВРЕЛА Огласили се Французи поводом напада на Нигер - рекли су само једно
Састанак шефова држава Западне Африке који ће бити одржан касније данас у Нигерији има за циљ постизање договора о плану деловања у Нигеру, где су лидери који су извели државни удар одбили да се повуку упркос претњи блока да би могао да употреби силу да обнови демократију, пренео је Ројтерс.
Хунта је игнорисала 6. август, рок који јој је дала Економска заједница западноафричких држава (ECOWAS) да врати свргнутог председника Мохамеда Базума.
Махамане Руфаи Лауали, представљен као генерални секретар владе, прочитао је 21 име на телевизији без прецизирања даљих планова.
Тројица вођа пуча су именована за министре одбране, унутрашњих послова и спорта у влади, која је отприлике упола мања од претходне.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш изразио је забринутост због Базума и његове породице након што је његова странка пријавила да су заточени у председничкој резиденцији без струје и текуће воде и да су данима без свеже хране.
- Генерални секретар... још једном позива на његово хитно, безусловно пуштање на слободу и његово враћање на место шефа државе - рекао је јуче портпарол УН.
Састанак у главном граду Нигерије, Абуџи, могао би да се покаже као кључни моменат.
Очекује се да ће се лидери блока договорити о наредним корацима, који би могли укључити војну интервенцију, што је званичник ECOWAS истакао као последње средство. EKOWAS, Уједињене нације и западне земље врше притисак на хунту да се повуче, док су војне владе у суседном Малију и Буркини Фасо обећале да ће је бранити.