"ЖЕЛИМО ДА ДОЂУ ОВДЕ! ЖЕЛИМО ДА БУДЕМО ДЕО РУСИЈЕ" Протести се Молдавијом шире се као ватра - "Ако Украјина падне, ми смо следећи!" (ВИДЕО)
Хиљаде људи је изашло на протесте да покаже незадовљство радом владе.
Испод високе зграде парламента Молдавије, колона људи је полако је пролазила - аутобусима је стигло на хиљаде из целе земље, сваки човек са својом причом о сиромаштву и фрустрацији.
- Ми смо за подсмех - власт нам се руга - каже Ала.
"МОЛДАВИЈА У ЕУ КРОЗ ФОРМИРАЊЕ 'ВЕЛИКЕ РУМУНИЈЕ'": Медведев тврди да Кишињев губи државност по украјинском сценарију
"АМЕРИЧКО СМРТОНОСНО ОРУЖЈЕ СТИЖЕ У КИШИЊЕВ" Из Приднестровља саопштили да се Молдавија убрзано наоружава
ПОСЛЕ ДРАМЕ, МОЛДАВИЈА ПОВУКЛА НОВИ ПОТЕЗ: Откривен разлог због којег је затворен ваздушни простор (ФОТО)
- Има људи са четворо или петоро деце који буквално немају шта да једу - са плавом вуненом капом на глави је пришла новинару и рекла.
Према речима председника Молдавије, рачуни за енергију овде сада троше више од 70% прихода домаћинства.
- Када смо бирали ову владу, обећавали су да ће подићи плате и пензије, али до сада нисмо видели ништа - каже она.
Недељне протесте, које организује молдавска проруска странка Сор, помно прате владе широм Европе и шире.
Већина демонстраната путовала је у главни град Кишињев аутобусом, а њихове трошкове је наводно покрила странка Сор.
Неколико дана пре одржавања скупа, председница Маја Санду упозорила је да Русија планира да пошаље војно обучене саботере у земљу, прерушене у цивиле, да сруше њену прозападну владу.
Молдавија зависи од руског гаса
Русија је рекла да је оптужба покушај молдавских власти да скрену пажњу са сопствених друштвених и економских неуспеха.
Молдавија, стратешки лоцирана на граници са Украјином, и која има свој сопствени проруски отцепљени регион, зависи од руског гаса.
Прошле године Москва је преполовила своје снабдевање Молдавијом, вршећи притисак на владу у Кишињеву, јер настоји да задржи на окупу своје румунско и руско говорно становништво.
Протести због поскупљења гаса и струје почели су прошле јесени.
Говорећи на јавном брифингу прошлог понедељка, председница Санду је рекла да је Русија већ покушала да дестабилизује ситуацију у Молдавији путем енергетске кризе, за коју је рекла да се "очекује да ће изазвати велико незадовољство међу становништвом и довести до насилних протеста".
План сада, како је рекла, укључује "диверзионисте са војном обуком који би предузимали насилне акције, вршили нападе на зграде државних институција или чак узимали таоце“.
За 57 људи из нација пријатељских Русији - укључујући групу српских фудбалских навијача и неколико боксера из Црне Горе - одбијен је улазак у Молдавију у протеклих неколико дана, након провера служби безбедности.
"Веома је јасно да је Русија држава агресор“, рекао је за BBC Росиан Василои, шеф молдавске граничне полиције.
Он је рекао да претња постоји од 24. фебруара, када је почео рат у Украјини, али је нагласио да је "сада другачија то је мешавина претњи изнутра и изван Молдавије“.
- Све док Украјина наставља да се бори и побеђује у рату, он верује да су ризици за Молдавију мањи. Ако Украјина падне, следећа је Молдавија. Али ја се не плашим - рекао је он.
Од почетка рата, влада председнице Санду покушава да диверзификује изворе енергије у земљи и да је одвикне од зависности од руског гаса, али напади на украјинску инфраструктуру и цену увоза електричне енергије из Румуније нису то учинили лаким.
Она је рекла да ће се наводна руска завера ослањати на "унутрашње снаге" као што је опозициона странка Сор, и позвала је парламент да усвоји строже законе о безбедности.
Марина Таубер, генерална секретарка Сора, која је предводила данашњи протест испред парламента, каже да њена странка није против ЕУ и да жели добре односе са свим странама.
Али у њеној странци има оних који признају да би поздравили руску интервенцију.
Орхеј - сат времена вожње северно од главног града Кишињева - је упориште организације Сор су се новинари срели са одборником странке Јуријем Беренчијем.
- Не плашимо се, јер да је Русија хтела да заузме Молдавију, урадили би то за пола дана - рекао је он.
Многи људи у Кишињеву виде ближе везе са Западом као начин да се осигура независност и демократија Молдавије у критичном тренутку.
Странка председнице Санду има солидну већину у парламенту.
Али поглед масе испред тог парламента у недељу био је другачији, и постоји ризик да би притисак могао да прошири поделе у разноликом друштву Молдавије.
Ризик је јасан када су Ала и њени пријатељи упитани да ли верују да Русија жели да се инфилтрира у Молдавију, како се њихов председник плаши.
- Да, нека дођу! Желимо да дођу овде. Желимо да будемо део Русије! - вичу људи у маси.