ПРВИ ДОБРОВОЉАЦ ДОБИО ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Сви трагају за овим протеином
Научници широм света су у трци са временом како би што пре дошли до вакцине која може да сузбије овај вирус.
Истраживачи у Сједињеним Америчким Државама отпочели су тестирање вакцине за корона вирус, пошто су првом пацијенту убризгали тај ''лек''.
Научници у установи ''Каисер Перманенте Washington Research Институте'' у Сијетлу убризгали су тест вакцину менаџеру мале технолошке компаније, а у наредном периоду биће тестирано свих 45 волонтера, који ће добити по две дозе, у размаку од месец дана.
"НАЛАЗИМО СЕ У СТАЊУ РАТА" Макрон поручио: Спољне границе ЕУ се затварају на месец дана (ВИДЕО)
МЕРКЕЛ СЕ ВАНРЕДНО ОБРАТИЛА НАЦИЈИ: "Ово су јединствене мере у историји Немачке" - 6.000 заражених, 1.174 новооболелих
У ИТАЛИЈИ ПОЧИЊЕ ТЕСТИРАЊЕ ЛЕКА ЗА КОРОНА ВИРУС: Овај лек испробан је на неколико заражених пацијената
- Сви се осећамо тако беспомоћно. Ово је сјана прилика за мене да урадим нешто - рекла је једна од учесница програма Џенифер Холер (43), иначе мајка двоје малолетника.
Како каже, њена деца мисле да је ''кул'' што учествује у тестирању вакцине против корона вируса.
Овај тест је, међутим, само почетак студије која треба да утврди да ли су вакцине безбедне и да ли делују. Чак и ако истраживање прође добро, вакцина неће бити доступна за ширу популацију у наредних 12 до 18 месеци, каже др Ентони Фаући испред Националног института за здравље у САД.
Вакцину под именом мРНА-1273 развили су институ и компанија “Модерна Инц.”, а према наводима медија, нема шансе да учесници у истраживању буду заражени, јер лек не садржи сам корона вирус.
То није једина потенцијална вакцина, с обзиром да још најмање 12 истраживачких група широм света ради како би се пронашао лек против коронавируса, односно COVID-19.
У студији учествују здрави волонтери старости између 18 и 55 година, а неки од њих ће добити снажније дозе од осталих, како би се открило колико вакцине треба да буду јаке. Научници ће пратити да ли вакцине имају неке нежељене ефекте, узимајући узорке крви и на тај начин тестирати да ли тај лек утиче на имуни систем. За свако учешће, волонтери добијају по 100 долара.
- Не знамо да ли ће вакцина да изазове пад имунитета или да ли је безбедна. Зато смо покренули тестирање. Још нисмо дошли до фазе да би била безбедна да се даје становништву - каже вођа студије др Лиса Џексон.
Предмет већине потрага за вакцином против корона вируса јесте протеин који је добио надимак “шиљак”. Тај протеин покрива коронавирус и омогућава му да нападне људске ћелије, а ако се он блокира, људи неће моћи да оболе од ове инфекције.
Истраживачи са Националног института за здравље копирали су део генетског кода вируса који садржи инструкције за ћелије да праве тај протеинм, па је тај ''курир који носи РНК'' стављен у вакцину.
Руска напредна технологија од непроцењиве вредности: Велика помоћ у борби против корона вируса
Док се други народи грабе за брашно, бићете у неверици зашто Холанђани чекају у КИЛОМЕТАРСКОМ РЕДУ (ВИДЕО)
НЕМАЧКА ЗАТВОРИЛА ГРАНИЦЕ: Прелазак могућ само У ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ
КОРОНА ВИРУС У ИТАЛИЈИ КОСИ СВЕ ПРЕД СОБОМ: Преминуо и архитекта Миланске скале
Тијана из Шпаније открива тренутно стање: Сви смо у изолацији! Неки су се шетали док ПОЛИЦИЈА НИЈЕ РЕАГОВАЛА