КРАЉ ЧАРЛС ПОСТАО ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА ЗАПАДА! Овај његов потез преседан у монархији - ништа није научио од Елизабете (ФОТО)
Није научио ништа од свог претка краља Чарлса И, који је променио све.
Британски краљ Чарлс III сусрео се почетком фебруара са председником Украјине Владимиром Зеленским, што је био преседан, како оцењују стручњаци.
Познато је, наиме, да британски монарх ни у ком случају не сме да изражава јавно своје политичке ставове нити да на било који начин исказује подршку, како унутар земље, тако и ван ње. Укратко, мора бити политички неутралан.
БРУТАЛНО ИСПРОЗИВАЛИ МИНИСТАРКУ: Једна изјава винула је "у звезде" - њен предлог наљутио грађане
КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА ПРЕД БАНКРОТОМ? Нова одлука краља Чарлса III највише ће коштати принца
ВРЕМЕ ЦУРИ, А НАТО ГА ИГНОРИШЕ! Зеленског хвата очај, а они поручују: Није лако донети одлуку - наредне недеље КЉУЧНЕ
- Били смо толико забринути због вас и мислили дуго о вашој земљи, не могу да вам кажем колико - рекао је краљ Чарлс председнику Украјине Владимиру Зеленском, те додао да је задовољан што су оба дома парламента изразила "велику подршку" његовој земљи.
Овим је јасно стављено до знања да се краљ Чарлс меша у међународну политику, те да својим изражавањем подршке Украјини пристаје да буде део пропагандне машинерије Запада, који не преза да се бори украјинским рукама и животима у покушајима да нанесе пораз Русији, како је признало неколико званичника западних држава.
Такође, ово је био први пут у историји да британски монарх прима у посету украјинског председника.
Његова покојна мајка краљица Елизабета II никада јавно није износила политичке ставове, а чини се да њен наследник није ништа научио, како од ње, тако ни од свог далеког претходника, краља Чарлса И.
Представљај земљу и избегавај политику
Откако је краљ Чарлс И изгубио главу 1649. године након енглеског грађанског рата, уставна улога британског монарха постепено је почела да се своди на то да представља земљу и избегава политику. Криза која се догодила 1936. године ово је учинила још стварнијим, када је било јасно да парламент неће дозволити краљу Едварду VIII да се ожени Волис Симпсон, америчком распуштеницом коју је волео, и да уједно остане краљ.
Краљица Елизабета се увек држала тога да поштује правила, те никада није износила своје политичке ставове, иако их је, судећи по причама, имала.
Неколико њених премијера се присетило добрих политичких савета које им је давала на састанцима које је имала са њима једном недељно - али те речи се никад нису шириле даље.
Ретки су били тренуци када су њене мисли доспеле у јавност. Дописник Би-Би-Сија Френк Гарднер открио је пре више од једне деценије да му је краљица рекла да је изненађена што је радикални исламски свештеник Абу Хамза и даље на слободи. Новинар се касније извинио што је обелоданио владаркине примедбе.
Током шкотске референдумске кампање, Елизабета је рекла људима испред цркве да се нада да ће "пажљиво размислити о својој будућности". Био је то редак тренутак искрености за некога ко је свестан да оно што каже може да заврши у новинама.
Како се наводило, краљица Елизабета је била изузетно против НАТО бомбардовања СР Југославије. Наводно је била и против политике Тонија Блера у Авганистану, а нарочито у Ираку.
Ћутање је злато
Краљ Чарлс ИИИ, док није дошао на престо, био је отворени заговорник еколошких циљева и често је министрима у Влади писао писма у којима је изражавао своје ставове.
Како је навикао да се оглашава по питању свега и свачега, многи су се плашили како ће се навићи на неутралност једног монарха. То је, пре свега, зато што британска јавност не воли монарха који се меша у политику. Краљ Чарлс је чак тврдио да је свестан да ће се ствари тада променити.
- Нисам толико глуп. Схватам да је потпуно другачије бити владар. Идеја да ћу наставити да се понашам исто потпуна је будалаштина - рекао је садашњи британски монарх пре неколико година.
Са мајком која се поносила тиме што никада ништа погрешно није урадила у јавности, Чарлс би требало да схвати колико је тачна изрека: "Ћутање је злато".