Публика је била луда за њом, а породица је се ОДРЕКЛА: Њена смрт је и даље мистерија!
Заличило би све на бајку да се трагедија није догодила.
Офра Хаза.... Постала је легенда још док је била жива. Па и више до тога. Била је попут божанства. Тако су је гледали они који су се дивили њеном таленту. За њене најближе, више него парадоксално, била је жена без морала. Преминула је 2000. године, узрок смрти је до данас неразјашњен. Узрока нема - “нема смрти”, јер је обожаваоцима певачице са Истока тешко да се одрекну идеалне Офре. Истина?
Много контроверзних и недовршених детаља има у њеној биографији, али је датум њеног рођења познат. Офра Хаза је рођена 19. новембра 1957. године у Тел Аливу. У неким биографским наводима пише да је била најмлађе девето дете, а у некима стоји да је била најмлађе осмо дете у сиромашној јевреској породици.
СВЕТ ИМ СЕ СМЕЈЕ: Најскупљи авион на свету, а НЕ ЛЕТИ (ФОТО)
Девојчица која је одрасла окружена немаштином била је богата по таленту који је, срећом по њу, рано примећен. Имала је огромну жељу да пева. Офру је красио кристалн глас, који су музички стручњаци сврстали у виртуозни мецосопран. Први који су имали прилику да уживају у раскошном певачком умећу чуда са Истока били су њени вршњаци и учитељи певања јер је Офра као девојчица наступала у школском хору, а касније и у локаном музичком позоришту.
Чаролија њеног гласа привукла је менаџера Безалела Алонија који је постао њен ментор и који је каријеру талентоване тинејждерке узео у своје руке. После њиховог сусрета почела је музичка прича о Офри Хази.
Освојила је Израел, а онда и свет
Певачица је често истицала, много година касније, са позиције звезде, да је глас једино чиме се служи на путу до успеха. Та “једноставност” на коју се ослањате и у коју верујете када имате огроман таленат у рукама, водила ју је брзо до успеха. На националном фестивалу “Мизрахи” 1974. је освојила треће место, а онда је пет година касније добила важан ангажаман, да отпева нумеру за филм “ХаГасхасх ХаХивер” који је управо због њеног певања постао велики хит у Израелу.
БЕЗОБРАЗНИ ЗАХТЕВИ СЕПАРАТИСТА: Хоће да отму територију, а сада ударају и на оно НАЈСВЕТИЈЕ (ФОТО)
Заволели су је многи, а онда је након објављивања првог албума “Ал Ахавот Схелану” (“Оур Лове”) 1980. њена популарност доживела велики скок.
Да Хаза иде до звезда, показали су њени наредни албуми и награде које је добијала за њих.
Успех
Успела је! Постала је национална звезда. Преломни тренутак за њену интеренационалну каријеру био је наступ на Евровизији 1983. године у Минхену, нумера “Chaime” донела јој је друго место. Многи су желели да слушају дивну Офру, па је наступала на бројним европским и америчким музичким фестивалима. Албум “Shaday”, који је снимила у том периоду, а који је био 13. у њеној каријеру, продат је у преко милион примерака широм света.
Музиком је брисала границе, певала је на више језика, на хебрејском, арапском, арамејском, енглеском, шпанском... Велико признање њеном раду била је номинација за “Греми” награду 1992. године, за албум “Kirya” која ју је учинила првим певачем из Израела номинованим за ово признање. Ни “чистијег” ни контроверзнијег живота од животе Офре Хазе. Она је била постојана, имуна на скандале, заправо неспособна за било шта скандалозно.
Одлучна у намери да невиност изгуби са мужем, религозна, велики борац за праву, једину животну љубав јер од вере у љубав никада није одустајала. Била је сигурна да јој је Бог одредио мушкарца и стрпљиво га је чекала. А многи мушкарци су је желели, али је она била опрезна. Није у њиима препознала искрена осећања већ само жељу да искористе њену популарност.
Такав стил живота, мора се признате, сасвим необичан стил живота, многима се допадао, многи су поштовали, ценили Офру због путање којом је ишла. Многи су је обожавали, медији у родном Израелу су је звали Мадоном са Истока. Многи су је прихватали као свету жену, као божанство. Многи, али не и њена породица. Офрина потрага за савршеном љубави и статус неудате жене за њих је био велики грех.
Уклоњен камен спотицања између Турске и Америке: Ослобођен пастор Брансон (ФОТО/ВИДЕО)
Каква Мадона! За њих је она била само неудата жена!
Упозорење
Обожавана и несхваћена певачица наставила је да чека оног правог. Али пре тог сусрета и пре велике трагедије која се десила, Офра и њени сарадници су 1987. доживели несрећу када се авион којим су путивали, срушио на планини на граници Израела и Јордана. Појавила се чак и вест да је музичка звезда погинула, па је сазнање да је преживела дочекано као још један знак њене посебне судбине. А дан када се сазнало да је Офра жива, славио се као највећи празник. Оно што јој се догодило 13 година касније, није било нешто специјално, било је оно најстрашније.
Љубав
Офра је чекала и у 39. је дочекала да сретне њега, Дорона Ашкеназија, бизнисмена уз Тел Алива. Оно који су их виђали заједно, причали су да су сијали од заљубљености. Ретко ко је попут Мадоне са Истока тако предано служио љубави. Живела је за њу, говорио се сада о њој. Трагично, неочекивано, шокантно, Офру је веза са Дороном коштала живота.
Певачица је 2000. преминула, а годину дана касније умро је и Ашкенази. Претпоставља се да је узрок смрти Афре упала плућа изазвана ХИВ вирусом којим ју је муж заразио. Породица до данас одбија да потврде овакве тврдње.
Велика и трагична прича о жени несвакидашњег гласа је на овај завршена. Изгледа да Офра није могла да буде срећна! Заличило би све на бајку да се нису трагедије догодиле? Али легедна о њој живи. Израелци не одустају од своје Мадоне. Да ли се упорно држе идеала јер им је тешко да схвате да једна успешна прича може да заврши трагедијом или их је страх и да изговоре да је Афра преминула од сиде.