ПУШАЧИ ЗАШТИЋЕНИЈИ ОД КОРОНЕ?! Међу оболелима од ковида их је чак 80% мање, научници су резервисани, ево и ЗАШТО
Неколико студија широм света показале су да је утврђен мали број пушача који су хоспитализовани са болешћу Ковид 19
Неколико студија широм света показале су да је утврђен мали број пушача који су хоспитализовани са болешћу Covid 19, што је навело научнике да своја истраживања фокусирају на утицај никотина у борби против вируса корона.
ИЗБОРНА ТРКА МОЖЕ ДА ПОЧНЕ: Трамп је званично кандидат републиканаца за председника Америке
ДРАМА НА ГРАНИЦИ СА ЛИТВАНИЈОМ: Белорусија подигла војне хеликоптере, а прави разлог за УЗБУНУ ће вас изненадити
ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ ИЗ ГРЧКЕ! МОРСКА СТРУЈА ОДНЕЛА ДЕВОЈЧИЦУ (4) НА ПУЧИНУ: Малецка слеђена од шока дозивала мајку (ВИДЕО)
Мишљења о овој теми су засад опречна и, док из Светске здравствене организације упозоравају да за такве тврдње још нема довољно доказа и да због пушења годишње премине око осам милиона људи широм света, једна нова француска студија о 350 хоспитализованих пацијената и 150 с блажим обликом болести Covid 19 потврђује малу заступљеност пушача међу оболелима.
Аутор те студије професор интерне медицине Захир Амура изјавио је за француске медије да је међу споменутим пацијентима било само пет одсто пушача уз напомену да то значи да је пушача 80 одсто мање међу пацијентима оболелим од Covida 19, него што их има у укупној популацији истог пола и исте старости.
Светски познати неуробиолог и специјалиста за никотинске рецепторе који је и коаутор чланка о тој теми Жан-Пјер Шанго са Пастеровог института у Паризу каже да хипотеза о никотину као препреци за вирус корона тек треба да се докаже.
- Хипотеза је да никотин, пошто се везује на ћелијски рецептор, спречава да се на њега веже и вирус корона, а самим тим вирус не може да уђе у ћелије и да се шири - објаснио је Шанго у чланку објављеном у Биолошком часопису Француске академије наука, чији је члан.
Према његовим речима, велика је важност предстојећих клиничких испитивања која ће се, чим се добије одобрење, спровести тако што ће се обични никотински фластери који се користе за одвикавање од пушења, примењивати у различитим дозама у три пробе у болници Ла Питие-Салпетриер у Паризу.
Како је објашњено, у једној групи никотински фластери ће се проверити као превентивна мера за задравствено особље, како би се видело да ли их то штити. У другој групи фластери ће се стављати као део терапије пацијентима у болници да би се видело да ли им се смирују симптоми и у трећој групи никотински фластери ће се лепити тешким пацијентима на интензивној нези.
Већ је познато да никотин може смирити такозвану хиперупалу – "цитокинску олују" која изгледа да има кључну улогу у тешким случајевима Covida 19 и чак и онемогућава лечење.
Шеф Здравствене службе Француске Жером Саломон рекао је да нема доказа да никотин штити пушаче од вируса корона и потврдио да подаци које је објавила мрежа париских болница заиста указују на неуобичајено низак проценат пушача међу оболелима од Covida 19 знатно нижи од 25 одсто колико је пушача међу становништвом Француске.
Саломон је констатовао да се досадашњи подаци заснивају само на посматрању и да тек треба доказати евентуалну корист од никотина при лечењу Covida 19.
Стручњаци Француске академије наука сматрају да би студије о Covidu 19 требало да се усредсреде на пушење, на "вапинг" с никотином или без њега, и на узимање никотина у медикаментозном облику.
Они истичу да би централна улога ћелијског рецептора о којем се ради у овом случају, "никотинског ацетилхолинског рецептора" којег вирус користи за размножавање, посебно добро могла објаснити разноврсност симптома Covida 19.
Епидемиолошкиња Ивана Прокић у Еразмус Медицинском центру у Ротердаму, највећој универзитетској болници у Холандији, упозорава да је у време инфодемије везане за вирус корона која је захватила цео свет па и научну литературу јако важно веровати извору.
- Због повећане потребе за научним закључцима, студије се објављују на отвореним порталима, без научне рецензије, што је иначе озбиљан процес који гарантује квалитет студије и закључака. Исти је случај за ову и велику већину студија које испитују "бенефит" пушења везано за вирус корона, па је треба узети са резервом јер су неке од мана често мали број испитаника, неубедљиви резултати и погрешни статистички модели. Оно што је тачно и познато одраније јесте да никотин може да утиче на рецепторе за које је сада утврђено да су пут уласка вируса корона у тело (АЦЕ2). Иако постоје студије које показују и оповргавају ову везу, свакако је треба даље испитати пре него што се саветује било каква терапија - сматра наша саговорница која је и чланица еминентног Европског респираторног друштва (Еуропеан Respiratory Society).
Према њеним речима, битно је нагласити да је у питању чист никотин као супстанца, а не пушење цигарета, две јако различите ствари, и ни у ком моменту не треба помислити да ће пушење на неки начин особу заштитити од вируса корона.
- Напротив. Оно што је дефинитивно сигурно јесте да пушење уништава слузницу респираторног система, прву линију одбране од вируса, утиче на појаву мноштва обољења и доказано је да пушачи који се заразе вирусом имају далеко тежу клиничку слику и чешће умиру - подсећа Ивана Прокић.
СЗО позива на опрез
Стручњаци Светске здравствене организације упозоравају да истраживања везана за утицај никотина на корону не би требало да подстакну људе да напрасно почну да пуше цигарете и сами себи лепе никотинске фластере.
- Пушење оштећује плућа и није добро за здравље јер може изазвати разне врсте карцинома, срчани удар, тешки хронични бронхитис и многе друге болести које код пацијената заражених корона вирусом само могу погоршати ситуацију и довести до смртног исхода. Због пушења годишње премине око осам милиона људи широм света и то су једина релевантна истраживања. Свим осталим истраживањима треба приступити опрезно докле год она не буду урађена на великом броју узорака - сматрају у Светској здравственој организацији.
Потенцијални терапеутски ефекти никотина
Научници са Харварда још 2014. године уочили су позитивне ефекте никотина и у студији названој "Никотин може имати и добру страну" истакли су да би никотин и његове компоненте могле да се користе у терапеутске сврхе.
- Никотин је са правом прокужен због своје повезаности са пушењем и зависношћу, али никотин као посебна супстанца има различите ефекте на мозак који могу обухватити и неке процесе лечења. Управо зато научници тестирају никотин и њему сродне супстанце у лечењу Alchajmerove и Паркинсонове болести, одсуству концентрације, хиперактивности и других сличних обољења - закључује се у студији са Харварда.
НОВА ДРАМА НА НЕБУ: Руски Су-27 пресрео авионе из ТРИ НАТО земље - покушали да избегну радаре!
УПОЗОРЕЊЕ НАУЧНИКА: Астероид ће можда погодити Земљу 2. новембра, ево какве ће ПОСЛЕДИЦЕ претрпети човечанство
ДА ЛИ ЈЕ ОТРОВАН ИЛИ НИЈЕ? Немачки лекари открили своје налазе о стању Алексеја Наваљног
КОНГРЕСМЕН ИЗРЕШЕТАН СА 30 ХИТАЦА: Верује се да је за то одговорна његова супруга!
САДА ЈЕ СВЕ ПОЗНАТО: Откривено која земља ће прва да добије руску вакцину против короне