Путин се после пада Асада окренуо ка овој држави?! НАТО у паници: "Руски бродови и подморнице су све ближе нашим границама"
После свргавања режима Башара ел Асада, Русија је интензивирала летове ка ваздушној бази Ал-Кадим у либијској пустињи, што сугерише да се окреће Либији као алтернативи својим сиријским војним базама.
Скоро деценију, ваздухопловна база Хмеимим и поморска база Тартус на сиријској обали служиле су Москви као војно присуство на Медитерану. Сада, ратом разорена Либија постаје централна у напорима Русије да пројектује моћ у региону и прошири свој војни ангажман у Африци.
Подаци о праћењу летова које је анализирао CNN откривају више од једног лета дневно руских транспортних авиона Антонов АН-124 и Иљушин ИЛ-76 од Хмеимима до Ал-Кадима, базе у близини Бенгазија. Годинама је ова база служила као руско упориште за подршку генералу Калифи Хафтару, кључном играчу у источној Либији.
Према речима Џалела Харчауија, сарадника истраживачког центра Роиал Унитед Сервицес Институте (РУСИ) са седиштем у Лондону, последњих недеља дошло је до "значајног повећања броја руских авиона који слећу у Либију из Сирије, Русије и Белорусије".
- Повећањем свог присуства у Либији, Москва би могла да задржи довољно ресурса да оствари своје шире амбиције у Африци, иако ће то неизбежно донети нове трошкове након пада Асадовог режима - рекао је Харчауи.
Русија је већ почела да повлачи своју војну опрему и трупе из Сирије, укључујући напредне системе противваздушне одбране, што би могло значити да намерава да их користи за јачање свог присуства у Либији.
Летови од Ал-Кадима до Малија, где Русија све више замењује француски утицај, такође указују на нову фазу руских војних операција у Африци. Истражна организација All Еиес он Вагнер известила је раније ове године да је изграђен комплекс у близини Ал-Кадима за руско особље у транзиту ка другим афричким дестинацијама.
Геополитички аналитичари наглашавају да би Русија могла да размотри коришћење лука под Хафтаровом контролом, попут Тобрука, као замену за сиријски Тартус. Ово је већ изазвало забринутост међу чланицама НАТО-а. Италијански министар одбране Гвидо Крозето упозорио је да су "руски бродови и подморнице у Средоземном мору увек забрињавајући, посебно јер су све ближе нашим границама".
До Либије само преко Турске
Иако Москва продубљује односе са Хафтаром, стручњаци упозоравају на ризике ослањања на нестабилног савезника у политички подељеној Либији. Улф Лесинг из Фондације Конрад Аденауер наглашава да Хафтар (има 81 годину) није поуздан дугогодишњи савезник и да би могао да одлучи да одбије Русију ако сматра да је то у његовом интересу.
Либија такође представља логистичке изазове. Руски транспортни авиони могу да стигну до Либије само летећи изнад Турске, дајући председнику Реџепу Тајипу Ердогану важан преговарачки адут против Москве.
Пад Асадовог режима је озбиљан ударац руским амбицијама у Африци, упозоравају аналитичари. Афричке владе које су се ослањале на руску војну подршку могу довести у питање поузданост Москве.
- У Малију и Нигеру је примећено да Русија није подржала Асада, што ће ослабити могућност склапања нових уговора за плаћенике Афричког корпуса, који су заменили Вагнерове снаге у Африци - закључује Лесинг.
Иако још није јасно да ли ће ново сиријско руководство протерати Русе из Хмејима и Тартуса, Москва очигледно жели да обезбеди алтернативне опције за своје војне амбиције у све стратешки важнијем региону.
Србија Данас/Јутарњи лист