ПУТИНОВ ''НАРВА СЦЕНАРИО'': Од овога стрепе Доналд Трамп, НАТО и ЕУ!
Уколико нисте чули за Нарву, вероватно ћете ускоро. Овај мали град са већински руским становништвом лежи на самој граници Естоније и Русије, између којих се налази једино делимично залеђена река. Замак из XIII века надвисује пролазнике, док застрашујућа средњовековна тврђава гледа у реку са руске стране. Овај град је место рођења шаховског веле-мајстора Паула Кереса
Он је такође и епицентар онога што западна војна алијанса - НАТО - зове "Нарва сценарио".
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНА НЕСРЕЋА у Бразилу: Свуда ЗАТРПАНИ ЉУДИ, спасиоци ДАЈУ СВЕ ОД СЕБЕ
Када је Естонија прогласила независнот после пада СССР-а 1991. године, Нарва је постао гранични град. Називи улица су на естонском и држава прописује да сви становници морају да говоре званичним језиком. Али, овдашња популација је већински руска, са руским званичним документима. Постоје и они који немају нити једно држављанство и користе фалсификоване пасоше.
Због тога се западни безбедносни званичници плаше да ће овај град постати мета руског лидера Владимира Путина. Под "Нарва сценаријом", НАТО страхује да би Путин могао да покуша да отцепи Нарву од Естоније и припоји је Русији. Такав потез био би пресликана анексија Крима 2014. године. Ипак, то би у естонском случају имало дубље последице, јер је та држава чланица НАТО-а.
Таква ситуација би онда била тест за НАТО и посвећеност члану пет Вашингтонског споразума, сличном слогану из Диминих "Мускетара" - "сви за једног један за све", који прописује да свих двадесет девет НАТО чланица, укључујући САД, долазе у одбрану било ког другог члана организације.
НЕДОПУСТИВО ПОНАШАЊЕ АМЕРИКЕ! Лавров и Русија стали у ОДБРАНУ СЛОБОДНЕ ВЕНЕЦУЕЛЕ
Члан пет је само једном био употребљен и то 11. септембра приликом напада на САД. Уколико би био употребљен поново, овога пута на позив Естоније да се одбрани од руске агресије, да ли би онда цела алијанса - изнад свега САД под председником Доналдом Трампом - дошла у помоћ? Доналд Трамп већ разматра иступање из НАТО-а и већ неколико пута је јавно доводио у питање њену ефикасност. Такве изјаве доводе у сумњу посвећеност земљама као што је Естонија и ширење страха да Трамп охрабрује Путина.
Године 2014, када је Русија анексирала Крим, Путин се представио као заштитник руске мањине у Украјини.
- Милиони Руса су отишли на спавање у једној земљи и пробудили се у иностранству - Навео је Путин, алудирајући на распад СССР-а.
Мадуро држи конференцију за медије у Каракасу (ВИДЕО)
- Преко ноћи су постали мањина у бившим совјетским републикама - додао је он.
Медији у Русији тврде да нова влада у Кијеву представља претњу руској мањини у источној Украјини. Крим је одржао референдум на коме се 95 одсто становништва изјаснило да жели да се припоји Русији. Широм источне Украјине сукоби су се наставили.
Естонски безбедносни званичници страхују да би Нарва могла да постане нови Крим. Ипак, они истичу да је Естонија члан ЕУ и НАТО, као и мање корумпирана од Украјине.
Иако влада одбацује забринутост о будућности Нарве, покушава да је укључи више у токове у држави. Прошле године, председница Естоније Керсти Каљулаид преместила је своју канцеларију на месец дана из Талина у Нарву. У сврху приближавања јавног мњења користе се уметност и култура.
Естонски званичници гаје поверење да ће их у случају руске инвазије НАТО и нарочито САД одбранити. Она је послала трупе у Авганистан и била је једна од неколико нација која је потрошила два одсто свог БДП-а на одбрану.
Бивши естонски амбасадор у Вашингтону Калев Стоичешку није тако уверен. Трамп никоме у Естонији „не улива поверење“. Нарочито што је током Г7 самита прошле године рекао да Крим треба да буде део Русије, јер већина људи тамо прича руским језиком.
СОРОШ ТРАЖИ НОВУ ЖРТВУ! Ударио на НАЈВЕЋУ СИЛУ, Кинези му ЕКСПРЕСНО ЗАПУШИЛИ УСТА
Без обзира на то да ли САД иступе из НАТО-а или не, пробуђен скептицизам може да има утицаја на живот у пограничним градовима као што је Нарва. Трампове речи и твитови наносе штету алијанси. Она може довести до рушења куле од карата, које ће почети у Нарви.