РАСПРАВА О СУЛТАНИЗМУ: Већа овлашћења Ердогану и смрт парламентаризма у Турској
Турски парламент расправља о већим овлашћењима за Ердогана
Турски парламент отпочео је данас расправу о изменама Устава које би председнику Реџепу Тајипу Ердогану дале далеко већа овлашћења и омогућила му још два петогодишња мандата на тој функцији.
Ердоган, већ 14 година доминантна фигура турске политике, већ дуго покушава да издејствује већа овлашћења за председника, образлажући такву иницијативу тврдњом да ће јако руководство убрзати напредак земље. Главне опозиционе партије плаше се да ће уколико буду одобрене, реформе дати превише моћи Ердогану и земљу претворити у диктаторску државу која ће се удаљити од демократије и запада.
УЛИЗУЈЕ СЕ ТРАМПУ: Ердоган започео нову ИГРУ
Групу посланика, адвоката и других демонстраната који су покушали да се окупе испред парламента како би показали противљење изменама устава, полиција је растерала бибер спрејем.
- Покушавају да претворе парламентарну демократију у тоталитарни режим - рекао је лидер опозиције Кемал Киличдароглу.
СУЗАВЦЕМ ПО ТУРЦИМА! Протести против Ердогановог тоталитаризма
Одлука за две недеље
Очекује се да ће расправа о предложеним изменама става трајати две недеље. Како би био усвојен предлог мора да прође два круга гласања у парламенту и да освоји најмање 330 од 550 гласова.
Дебата у парламенту одвија се без 11 посланика из опозиционе про-курдске партије, који су ухапшени због наводних веза са курдским побуњеницима.
- Ускраћено нам је право да изразимо своје мишљење и право да гласамо о изменама устава. Ова расправа и гласање су спорни, нелегални и питање је да ли су законити - рекао је у писму парламенту лидер про-курдске странке Селахатин Демирташ.
ИДЕНТИФИКОВАН! Он је МАСАКРИРАО 39 људи за дочек Нове године у Истанбулу! (ФОТО)
Нови устав би председнику омогућио да буде извршна власт у држави, именује владу, предлаже буџет и проглашава ванредно стања. По њему би Ердоган могао да буде председник још у два мандата, све до 2029. године.
Владајућој партији тренутно недостаје само 14 гласова до потребних 330. Уколико га усвоје посланици, о новом уставу Турске изјаснили би се и грађани на референдуму, који би могао бити одржан у пролеће.