НОВЕ ВАРНИЦЕ ИЗМЕЂУ КИНЕ И АМЕРИКЕ: Трамп гомила бомбардере на Гуаму
Чека се одговор Пекинга
Америчко ратно ваздухопловство транспортовало је четири "Б-1Б Ланцер" бомбардера и око 200 војника из базе у Тексасу на острво Гуам.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
АМЕРИКА НЕ ПРЕСТАЈЕ СА ОПТУЖБАМА: Окривљују Кину да је крила корону само ЗБОГ ЈЕДНЕ СТВАРИ
Проверавали људима дозволе за излазак, па их пељешили: Лажни полицајци украли 25.000 евра
Овај маневар, описан као привремени, долази у тренутку кад расту тензије између Пекинга и Вашингтона, колико око спора у Јужнокинеском мору, толико и у међусобном оптуживању ко је крив за пандемију корона вируса.
Пекинг је саопштио да је прошле недеље "отерао" брод америчке морнарице "USS Barry" iz вода Јужнокинеског мора, пошто је примећен код острва које је спор између Кине и Вијетнама.
Пентагон није објавио колико дуго ће стратешки бомбардери остати на острву.
Подсећања ради, Америка је 17. априла повукла групу бомбардера Б-52 са острва, али у наредним недељама је послала Б-1 бомбардере. Истог месеца, америчко ваздухопловство послало је два Б-1 бомбардера у Јапан због обуке.
Зашто је дошло до овог премештања није познато, мада је шеф операција америчке војске у Тихом океану (ПАЦАФ) командант Франк Велтон дао благу назнаку тога. Наиме, Велтон је рекао да бомбардери могу да носе пројектиле за деловање на земљи, али и да имају могућност да одговоре на претње са мора.
Официр није навео на чије ратне бродове је мислио да су претња.
Некадашњи директор обавештајног центра команде у Тихом океану, Карл Шустер, рекао је да су бомбардери послати како би "закомпликовали доношење одлука лошим глумцима". Са друге стране, истраживач Тимоти Хелт претпоставља да је ово лош потез САД.
- Кина би могла лако да направи план и уништи бомбардере пошто зна тачно где су - објаснио је Хелт.
Треба напоменути да су Б-1 бомбардери 2017. године били пребачену у Јапан кад су букнуле тензије између Северне и Јужне Кореје. Ова летелица ушла је у службу 80-их година прошлог века, а првобитно је била дизајнирана као бомбардер који би носио нуклеарног наоружања.
Кина још није коментарисала гомилање бомбардера на Гуаму, али је прошле недеље критиковала "милитаризацију Јужнокинеског мора" од стране Американаца, оценивши овако понашање "призива невољу".
- Наша војска остаје у приправности, штитећи суверенитет, безбедност и интересе Кине, али у исто време одржава мир и просперитет у региону - казао је порпарол министарства одбране пуковник Ву Ћијан коментаришући инцидент са бродом "USS Barry".
НАТО РАЗАРАЧИ УШЛИ У БАРЕНЦОВО МОРЕ: Руска флота их у стопу прати (ФОТО)
ОГЛАСИЛА СЕ МОСКВА ПОВОДОМ ТВРДЊИ ИЗ ВАШИНГТОНА ДА ЈЕ КОРОНА ПОТЕКЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ У ВУХАНУ: САД и Кина су на путу рата
Све борбене јединице Венецуеле су у стању приправности: Неуспели покушај напада
БУРНО НА НЕБУ НАД ГРЧКОМ: Турски ловац нарушио ваздушни простор па се опасно приближио министровом хеликоптеру
ХЕЛИКОПТЕРИМА И БЕСПИЛОТНИМ ЛЕТЕЛИЦАМА ПРОТИВ НЕСАВЕСНИХ ГРАЂАНА: Русија уводи нове методе надгледања спровођења ванредних мера