РАТ ОКО НАГАРНО-КАРАБАХА СА ДУГАЧКОМ ИСТОРИЈИОМ: Поклон који се скупо плаћа (ВИДЕО)
Проблем настао распадом Совјетског Савеза
Нагорно-Карабах са својим стратешким положајем кроз који пролазе међународни цевоводи са нафтом и гасом у граничном појасу између две државе заузима око једанаест и по хиљада квадратних километара. Ту живи око 150 хиљада људи.
(УЖИВО) КРВАВИ РАТ у региону Нагорно - Карабах: Трамп се огласио о сукобу Јерменије и Азербејџана, у окршају погинуо 31 војник
СНАЖНЕ ПРИЈАТЕЉСКЕ ВЕЗЕ УВОДЕ ГРЧКУ У РАТ? Братска земља изразила спремност да помогне Јерменији
КРВАВИ СУКОБИ ТРАЈАЛИ И ТОКОМ НОЋИ! Обе стране нанеле нове губитке противнику: На неким тачкама артиљеријски дуел
Корени конфликта око ове планинске области потичу од 1923. годину када су је совјетске комунистичке власти поклониле Азербејџану, иако је у том тренутку у њој живело 96 посто Јермена.
То и није био толики проблем док није почео распад Совјетског Савеза тада је постало јасно да ће настати независне државе. Јерменско становништво Нагорно-Карабаха желело је да остане уз матицу, што је потврђено и референдумом, а Азербејџан је настојао да укине аутономију и потпуно овлада подручјем.
Избио је рат који је трајао од 1988. до 1994. године. Јерменија има око три милиона становника. Азербејџан је економски снажнији, располаже гасом и нафтом, има скоро три пута више становника од Јерменије и добија огромну помоћ од етнички и историјски блиске Турске.
Према последњим инфорамцијама, у региону Нагорно-Карабаха воде се жестоке борбе јерменске и азербејџанске војске.
Представник Министарства одбране Јерменије каже да је убијено око 200 азербејџанских војника. Биланс на јерменској страни је 17 убијених и више од 100 рањених. Проглашено је ратно стање у обе земље. У Јерменији, у региону Нагорно-Карабах мобилишу се и резервисти.
Председник самопроглашене области Нагорно-Карабах, региона у Азербејџану где је већинско јерменско становништво, изјавио је да је војска Азербејџана приликом напада користила турске авионе Ф-16 који су већ месец у Азербејџану због војних вежби. Спутњик преноси да је то доказ да Азербејџан користи најсавременије наоружање којим располаже турска војска.
Тренутни прекид сукоба траже Москва, Вашингтон и Брисел. Најважније је да утихне оружје, да се обе стране врате преговорима и траже дипломатско и политичко решења у оквиру Минск групе, ОЕБС-а и Уједињених нација, уз мировно посредовање Европске уније и Русије.