РАЗЛИКОВАТИ ОМИКРОН ОД ОБИЧНЕ ПРЕХЛАДЕ - НЕМОГУЋА МИСИЈА? Мишљења су подељена, стручњаци сагласни око једне ствари
Омикрон сој поново пуни ковид амбуланте, а стиже са симптомима доста сличним "обичној прехлади". Може ли се препознати разлика?
Омикрон је стигао у Србију нажалост у исто време кад и сезонски грип и прехлада – и то са готово истим симптомима.
СРПСКИ ЛЕКАР О НОВОМ СОЈУ КОРОНЕ И ПРВОМ СУСРЕТУ СА ОЗБИЉНИЈИМ СЛУЧАЈЕМ: Омикрон и упала плућа - није немогуће
ОТКРИВЕН ХИБРИД ДЕЛТЕ И ОМИКРОНА?! Ево како су га назвали - забележено 25 случајева
ПРЕЛЕЖАЛИ ДЕЛТУ, ПА СЕ ЗАРАЗИЛИ ОМИКРОНОМ: Др Спурнић открила КОЈИ СУ СИМПТОМИ у новом таласу короне
За разлику од других сојева, карактеристични симптоми омикрона су гребање у грлу, цурење из носа, кијавица, благи болови у мишићима и умор. Ноћно знојење је, такође, често, али – уобичајено и за прехладу.
Ипак, др Абдул Ел-Сајед из Детроита недавно је за CNN изјавио да постоји једноставан начин да се одреди разлика између симптома ових болести.
За почетак саветује да размислите о томе с ким сте били у контакту, а ако је то била особа која има ковид, симптоми би могли да указују на омикрон.
Он је указао и на два конкретна симптома на које додатно треба обратити пажњу. Губитак мириса и укуса се, иако ређе него код других сојева, јављају као специфични симптоми коронавируса, а омикрон варијанта често доноси и главобољу.
Др Лиза Barett, специјалисткиња за заразне болести у Канади, изјавила је да је тест на ковид сигурна варијанта да откријете да ли се ради о прехлади или о ковиду, али истиче да тест не треба радити чим приметите симптоме, него други дан. Кад се јаве симптоми, потребно је да се изолујете и сачекате резултате тестова.
Преклапање најчешћих симптома актуелног соја ковида и прехладе доста збуњује, а научници су у децембру објавили резултате студије која је открила да омикрон заправо има сличан генетски састав као обична прехлада. Чак се претпоставља да је ту сличност "покупио" од некога ко је имао прехладу, стоји у саопштењу.
Професор Ескилд Петерсен са Универзитетске болнице у Орхусу у Данској, сматра да је "прехладу и омикрон немогуће разликовати", а и др Ендрју Фридман, специјалиста за заразне болести на Универзитету у Кардифу у Великој Британији каже да "многи људи, посебно вакцинисани, (кад се заразе омикроном) имају оно што би се иначе сматрало обичном прехладом".
СЗО, међутим, упозорава да омикрон не би требало сматрати благим сојем.
Подсетимо, корона вирус је у последња 24 сата потврђен код 7.949 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло 22 пацијената.