РЕДОВИ ИСПРЕД ЦРКВЕ ХРИСТА СПАСИТЕЉА: Људи страхују да ће Ердоган и у њој иконе прекрити црним завесама
Још једна бивша византијска црква у Истанбулу биће претворена у џамију.
Након што је Аја Софија још средином јула претворена у џамију, на нишану турског председника Реџепа Тајипа Ердогана сада је још једна некадашња црква.
Према декрету, који је прошле седмице објавила председничка палата, муслиманске молитве ускоро ће се одржавати и у музеју Хора.
Осим тога, у истанбулској четврти Фатих ће једна сакрална грађевина бити додељена Дијанету, турском заводу за религијска питања.
МИСТЕРИОЗНО УБИСТВО: У реци пронађене кесе са људским остацима, један мештанин открио језив детаљ
МАЂАРСКА СУТРА СПУШТА РАМПУ ЗА СВЕ: За малобројне изузетке важиће посебна правила
РАФАЛНА ПАЉБА ИЗ АУТОМОБИЛА У ЧИКАГУ: Мушкарац изрешетан док је седео у башти, рањено је пет људи (ВИДЕО)
Музеј Хора има сличну историју као Аја Софија, која је део Унескове културне баштине. Византинци су у шестом веку подигли цркву која је 1511. под везиром Атиком Али Пашом претворена у џамију. Након оснивања Републике, џамија је 1945. претворена у музеј.
Некадашња Црква Христа Спаситеља, познатија кратко као Хора, позната је по бројним добро очуваним фрескама и мозаицима. Друштвеним мрежама круже снимци дугих редова за посету музеју - очито многи желе да искористе последњу прилику, пре него што и овде настане џамија. Страхује се да ће иконе бити прекривене завесама и да јавност више неће моћи да их види, преноси Дојче веле.
Историчарка и новинарка Ајше Чавдар у свему види политички маневар.
- Ердоган и његов тим су прошле године изгубили градске изборе у Истанбулу. Сада се труде да на друге начине остављају трагове у граду - каже она.
Она мисли да ће за идућу власт, после Ердоганове ере, бити велики проблем да поништи садашње кораке ка исламизацији земље.
Историја у служби политике
Отуђење Хоре отвара нови јаз у Турској. Представници православне заједнице и васељенски патријарх Вартоломеј били су стриктно против претварања Аје Софије у џамију. Негативне реакције стижу и у случају Хоре.
- У једној престоници културе каква је Истанбул никада не би требало доводити у питање многоврсност култура - каже Лаки Вигнас, председник Удружења грчких фондација у Истанбулу.
Вигнас сматра да ће непопустљивост турских власти додатно отуђити мањине у земљи. Све је више младих који због тога напуштају Турску.
- У протеклих 15 година су се многи људи из Грчке скућили у нашем граду. Интегрисали су се, допринели заједници. Забринут сам јер сада размишљају да се врате - каже он.
Историчар уметности Осман Ерден сматра да планови турских власти угрожавају метрополу на Босфору. Каже, и Аја Софија и Хора су својевремено проглашене музејима управо како би се прихватила разноврсна историја града.
- Намера није била да се удари на Османско царство или ислам - каже он.
Сада се, додаје, историја упреже у политичке сврхе.
ДА СЕ НАЈЕЖИШ! ДЕВОЈЧИЦУ ОДУВАО ЗМАЈ: Ветар је понео око десетак метара у висину, била је на ИВИЦИ СМРТИ (ВИДЕО)
СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА АМЕРИЧКОГ ПРЕДСЕДНИКА: Снага је кључна! Немирним грађанима се стаје на пут само употребом силе
НА ДЕСЕТИНЕ ЗЕМЉОТРЕСА У СВЕТУ У ПРОТЕКЛОМ ДАНУ: Ево где су били најјачи потреси
ПРЕВРНУО СЕ БРОД У ТАЈВАНСКОМ МОРЕУЗУ: У току је потрага за 12 људи
Ови супружници ЗАЈЕДНО ИМАЈУ 215 ГОДИНА: Ево који је њихов рецепт за одржавање љубави и породичних вредности