(ФОТО) РЕФЕРЕНДУМ У КОЛУМБИЈИ: Народ одлучује да ли је ЗА или ПРОТИВ мира са ГЕРИЛЦИМА ФАРК-а!
У Колумбији се данас одржава референдум о томе да ли грађани прихватају мировни споразум потписан са левичарским герилцима Фарка, што је услов да ступи на снагу споразум којим се затвара више од 50-огодишњи сукоб у земљи.
Готово 34,9 милиона бирача позвани су да одговоре са "Да" или "Не" на питање "Да ли подржавте финални споразум о окончању сукоба и изградњи трајног и стабилног мира?", што је наслов документа од 297 страна који је резултат четри године преговора.
Гласање је почело данас у 8 часова по локалном времену (15 часова по централноевропском времену).
Споразум са марксистичком групом Револуционарне оружане снаге Колумбије (Фарк) има за циљ да оконча најдужи оружани сукоб у Америци, у који су током деценија биле укључене разне гериске групе екстремне левице, паравојне милиције екстремне деснице и безбедносне снаге. У тим сукобима погинуло је више од 260.000 људи, 45.000 је нестало а 6,9 милиона је расељено.
Референдум, који није обавезан желео је председник земље Хуан Мануел Сантос да би дао најшири могући легитимитет споразуму потписаном 26. септембра са шефом Фарка, Родригом Лондоњом, познатијим по његовом ратном надимку Тимолеон Хименез или Тимошенко.
- Печат легитимности и одобравања колумбијског народа потребан је да би мир био стабилан и трајан - рекао је јуче шеф државе, разговарајући са мисијом изборних посматрача састављеном од око 200 људи из 25 земаља.
Колумбијци који живе у иностранству већ су гласали у конзулатима, навело је колумбијско министарство спољних послова шаљући твитером слике из конзулата од Токија до Мадрида. Резултати се очекују на крају дана.
Ако прихвати мировни споразум, група Фарк, настала 1964. године од сељачке побуне и која сада броји 5.765 бораца, ће прерасти у политичку партију када борци буду положили своје оружје под надзором УН. УН је јуче надгледао како герилци уништавају 620 килограма експлозива.
Да би на референдуму победила опција за споразум треба најмање 4,4 милиона гласова (13 одсто бирачког тела), а да победи опција против споразума треба још мањи број гласова. Према последњим анкетама направљеним пре потписивања споразума опција "Да" има предност. Према институту Датекско (Datexco) 55 одсто испитаника су спремни да гласају за споразум а 36 одсто су против, док друга анкета показује да је 66 одсто за, а 34 је против.