РЕШЕНА НАЈВЕЋА МИСТЕРИЈА БИОЛОГИЈЕ: Вештачка интелигенција ОТКРИЛА чудо природе! (ВИДЕО/ФОТО)
Вештачка интелгенција открила предвиђање савијања протеина у тродимензионалне облике
Једна од највећих мистерија у биологији у великој мери је решена уз помоћ вештачке интелигенције, саопштили су експерти. Предвиђање на који начин се протеини савијају у јединствене тродимензионалне облике збуњивало је научнике пола века.
БЛИСКИ ИСТОК ПОНОВО УЗАВРЕО: Пад владе изазвао најтежу кризу последњих деценија (ФОТО/ВИДЕО)
ШТА СЕ ДЕШАВА У КИНИ? Паника у провинцијама, сви наручују ВАКЦИНЕ (ФОТО)
ГОРИ СВЕТСКА ПРИРОДНА БАШТИНА: Пожар се шири, становници евакуисани (ФОТО/ВИДЕО)
ДипМајнд, лондонска лабораторија која користи вештачку интелигенцију, у великој мери је решила овај проблем, кажу организатори изузетног научног такмичења.
Боље разумевање облика протеина могло би да одигра кључну улогу у изради нових лекова за лечење разних болести.
Очекује се да ће ДипМајндово откриће убрзати проучавање великог броја болести, укључујући и ковид-19.
Њихов програм одредио је облик протеина у нивоу тачности који може да се пореди са скупим и дуготрајним лабораторијским методама.
Доктор Андреј Криштафович, са Универзитета у Калифорнији, један из већа научних арбитара, описао је достигнуће као "истински изузетно".
- Бити у могућности да истражите облике протеина брзо и тачно има потенцијал да унесе револуцију у научни живот - каже он.
Кристијан Анфинсен је 1972. године добио Нобелову награду за рад који је показао да је могуће одредити облик протеина на основу секвенце аминокиселина од којих је сачињен.
Сваке две године, велики број тимова из више од 20 земаља уз помоћ компјутера наслепо покушава да предвиди облике сетова од око 100 протеина на основу њихових секвенци аминокиселина.
Истовремено, биолози израђују 3Д структуре у лабораторији уз помоћ традиционалних техника као што је рендгенска кристалографија и НМР спектроскопија, који одређују локацију сваког атома у односу једне на друге у њиховом молекулу протеина.
Тим научника из Каспа (Експеримент на нивоу заједнице за критичку процену техника за предвиђање протеинске структуре) потом пореди ова предвиђања са 3Д структурама направљеним уз помоћ експерименталних метода.
Касп користи методу мерења познату као тест глобалне дистанце да би проценио тачност, крећући се од 0-100.
Резултат од око 90, који је постигао ДипМајндов АлфаФолд програм, сматра се упоредивим с лабораторијским техникама.
У најновијој рунди такмичења, Касп-14, АлфаФолд је одредио облик око две трећине протеина са тачношћу која може да се пореди са лабораторијским експериментима.
Арбитри су рекли да је тачност облика већине других протеина, такође, била висока, мада не сасвим на том нивоу.
АлфаФолд је заснован на концепту званом дубоко учење.
У том процесу, структура савијених протеина представљена је просторним графиконом.
Програм потом "учи" користећи информације о 3Д облицима познатих протеина који се чувају у Јавној бази података о протеинима.
Програм вештачке интелигенције успео је да уради за свега неколико дана оно за шта су у лабораторији потребне године.
Познавање 3Д структуре протеина важно је за прављење лекова и разумевање људских болести, укључујући рак, деменцију и заразне болести.
Један пример је ковид-19, у чијем случају су научници проучавали на који начин шиљасти протеин на површини вируса Сарс-ЦоВ-2 има интеракцију са рецепторима у људским ћелијама.