РЕВОЛУЦИОНАРНА ТЕРАПИЈА: Лекари у Шангају први пут на свету излечили пацијента од дијабетеса
Лекари у Шангају су први пут на свету излечили пацијента од дијабетеса трансплантацијом панкреасних ћелија добијених из матичних ћелија.
Мушкарац стар 59 година, који је 25 година боловао од дијабетеса типа 2, потпуно је престао да користи инсулин током последњих 33 месеца, објавила је болница Шангај Чангженг у уторак.
Рад о медицинском пробоју, постигнутом после више од деценије напора тима лекара из ове болнице, објављен је 30. априла на сајту часописа Cell Discovery.
То је први забележени случај на свету у којем је дијабетес са озбиљно оштећеном функцијом панкреасних острваца излечен путем аутологне, регенеративне трансплантације панкреасних острваца добијених из матичних ћелија, саопштила је болница. Најчешће панкреасне ћелије производе инсулин.
Дијабетес представља озбиљну претњу људском здрављу. Медицински стручњаци истичу да лоша контрола шећера у крви током дужег временског периода може довести до озбиљних компликација, укључујући слепило, затајење бубрега, кардиоваскуларне и цереброваскуларне компликације, као и ампутацију. Животно угрожавајуће ситуације могу се јавити због хипогликемичне коме и кетоацидозе, која настаје када тело пребрзо разлаже масти.
Кина је земља са највећим бројем пацијената оболелих од дијабетеса. Према Међународној федерацији за дијабетес, у земљи има 140 милиона дијабетичара, од којих око 40 милиона зависи од доживотних инјекција инсулина.
Експерти истичу да се тешки пацијенти са дијабетесом, који се боре са контролом нивоа шећера у крви, могу ефикасно лечити само минимално инвазивном трансплантацијом, која укључује инјекцију ткива острваца из панкреаса донора.
Међутим, због фактора као што је озбиљан недостатак донора и комплексност технологије изолације острваца, тешко је да таква трансплантација задовољи тренутне клиничке потребе. То је довело до тога да се регенерација људских панкреасних острваца у великој мери ин витро сматра академским фокусом широм света, истиче тим из Шангаја.
Јин Хао, водећи истраживач тима и директор Центра за трансплантацију органа болнице, изјавио је да су користили пацијентове сопствене мононуклеарне ћелије из периферне крви и репрограмирали их у аутологне индуковане плурипотентне матичне ћелије. Користили су технологију коју су развили како би их трансформисали у "ћелије семена" и реконструисали ткиво панкреасних острваца у вештачком окружењу.
- Наша технологија је сазрела и помакла границе у области регенеративне медицине за лечење дијабетеса - рекао је Јин, чији је тим спровео истраживање заједно са научницима из Центра за изврсност у молекуларној ћелијској науци Кинеске академије наука.
Он је додао да је пацијент, који је био у озбиљној опасности од компликација дијабетеса, имао трансплантацију бубрега у јуну 2017. године, али је изгубио већину функције панкреасних острваца и свакодневно је зависио од вишеструких инјекција инсулина.
Пацијент је примио трансплантацију у јулу 2021. године. Једанаест недеља након операције, престао је са спољним инсулином, а доза оралних лекова за контролу нивоа шећера постепено је смањена и потпуно повучена годину дана касније.
- Праћења су показала да је функција панкреасних острваца пацијента ефикасно обновљена, а функција бубрега била је у нормалном опсегу - рекао је Јин и додао: "Ови резултати указују да терапија може да спречи напредовање дијабетичких компликација."
Извор: Србија Данас/China Daily