РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТРКИЋЕ О ТЕСТИРАЊУ АНТИТЕЛА НА КОВИД: Да ли су заиста поуздани и шта резултат значи за наш имунитет?
Израелски научници тврде да су серолошки тестови непоуздани и да, иако антитела нестају, остаје нека врста дуготрајног имунитета
У стручном мишљењу достављеном Министарству здравства Израела препоручено је да се не користе серолошки тестови на коронавирус како би се утврдило да ли је особа имуна, истичући да тај "алат" није довољно поуздан да би неко добио "имунитетни пасош" и могао да путује.
У петак је Ред day! Да ли знате шта то значи и шта треба да урадите на тај дан?
САД ЈЕ СВЕ У РУКАМА ЕВРОПСКЕ АГЕНЦИЈЕ ЗА ЛЕКОВЕ: Да ли ће данас бити одобрена вакцина АстраЗенека?
ОРБАН ОДУШЕВЉЕН ИМУНИЗАЦИЈОМ У СРБИЈИ: Мађари се окрећу кинеској вакцини, по угледу на нашу земљу
Тал Брош, шеф инфективне јединице у Медицинском центру Асута у Израелу, доставио је тај документ упозоравајући да према последњим познатим информацијама серолошки тестови нису поуздани и веродостојни у смислу утврђивања заштите од инфекције ни након опоравка од ње, али ни након вакцинације.
- Стога није препоручљиво да се користе ти тестови за праћење оних који су примили вакцину, осим за медицинска истраживања - наведено је у том документу.
Стручњаци су мишљење засновали на недавно спроведеним студијама које су показале да, иако антитела на коронавирус уопштено нестају у року од четири до осам месеци, наше тело у великој већини случајева остаје имуно на реинфекцију, што значи да ниво антела прецизно не предвиђа хоће ли или неће нека особа да буде имуна на нове инфекције и у којој мери.
- Нема доказа о томе да се према нивоу антитела, који су комерцијалне компаније тестирале разним сетовима тестова, могу разликовати опорављене особе које су имуне и оне које нису - истакнуто је.
У Израелу је већ спроведено неколико истраживања антитела као статистичког алата како би се утврдило да ли се та држава приближава колективном имунитету. То је изазвало сумњу у ваљаност таквих тестова чак и у статистичке сврхе, јер би се многи људи имуни на коронавирус показали као да су негативни.
Уколико Министарство здравља Израела прихвати ово ново истраживање, серолошки тестови неће бити саставни део увођења "имунитетних пасоша", тачније, неће важити приликом издавања истог.
Брош је оптужио компаније које врше серолошке тестове да заправо обмањују јавност.
- Ови тестови имају одређени значај, али тренутно немамо податке који нам указују на то да треба да се ослонимо на њихове резултате да бисмо утврдили да је одређена особа имуна на коронавирус. Журба да се уради серолошки тест како би се утврдило да ли неко има антитела или да ли је вакцинисан је потпуно неоправдана и не би требало да се раде - поручио је Брош.