Робинзон Крусо је стварно постојао. Звао се Александар и био је ПРИЛИЧНО НЕЗГОДАН (ВИДЕО)
Живот на броду није био лак, борио се са болестима, недостатком хране
Прича о изгнанику, заробљеном на острву, који се бори с домороцима, канибалима и пиратима, многе ће асоцирати на чувени роман Данијела Дефоа “Робинзон Крусо” из 1719. године. Међутим, она би могла да се односи и на живот Александра Селкирка, шкотског морнара и официра британске Краљевске морнарице, за коју се верује да је послужила као инспирација за роман.
Прочитајте и:
Рођен као Александар Селкрејг у малом рибарском селу у Шкотској 1676. године био је познат по напраситости и свађалачкој природи. После сукоба и физичког обрачуна с браћом и оцем, Селкрејг је променио презиме у Селкирк, напустио Шкотску и као корсар кренуо у Јужну Америку.
Корсари су најчешће били бивши гусари или цивили, који су бродовима нападали трговачке бродове и колоније земаља које су у рату са земљом, која им пружа заштиту.
Живот на броду је, међутим, био знатно тежи него што је Селкирк очекивао. Није било довољно хране, борили су се с кугом, скорбутом, дизентеријом и бројним другим болестима, које су изазивале нервозу и незадовољство међу члановима посаде. Ситуација се додатно погоршала када је капетан брода Чарлс Пикеринг подлегао болести, а његов заменик Томас Стредлинг преузео команду.
Продавали малолетницима ДРОГУ преко Фејсбука: Међу ухапшенима и ДЕТЕ ОД 14 ГОДИНА
Стредлинг је био неомиљен, често су избијале туче и претила је опасност од побуне. И Селкирк и Стредлинг су били млади, горди и хировити, па су се стално сукобљавали, а њихово супарништво доживело је кулминацију када је брод пристао уз обалу непознатог и ненасељеног острва у Јужном Пацифику. Када је требало да крену даље, Селкирк је одбио да се укрца, тврдећи да брод неће издржати опасности које вребају на океану. Затражио је да остане на обали, уверен да ће и остали поћи за његовим примером и побунити се против Стредлинга.
Али, преварио се. Када је ипак одлучио да се укрца, Стредлинг му није дозволио. Тако је остао на острву са малом количином хране, где је четири године био препуштен сам себи.
Хранио се јастозима и раковима, направио је огњиште и кућу и производио оружје и одећу.
Језив оглас на сајту: За све који су заинтересовани за куповину, имамо децу свих узраста
Најтеже му је падала самоћа. Да би прекратио време, читао је Библију, певао и молио се све док га најзад није спасао британски корсар по имену Вудс Роџерс. Њему је Селкирк испричао све о томе како је остављен на острву и како је преживео на њему, а Роџерс је све то забележио у тексту под насловом “Путовање бродом око света" (А Цруисинг Voyage Round the World). То је најстарији писани документ о Селкирковој пустоловини, који је послужио као основа за многа књижевна дела инспирисана пркосним Александром, укључујући и најпознатије: “Робинзон Крусо”.
Брод на који није желео да се укрца, потонуо је, а готово сви осим Стредлинга, који је завршио у затвору, тада су се удавили. Селкирк је живео још осам година и стекао је популарност пре него што се разболео и умро 1721. године.