СУХОЈ ЗБУНИО "РИПЕРА"! Руски војни пилот детаљно о рушењу америчког дрона - први пут употребељен у бомбардовању Србије (ВИДЕО)
Руски Су-27 је много тежи и бржи од дрона "рипер" и може да наглим, брзим маневром створи такву турбуленцију да оператори не могу да извуку беспилотну летелицу из тог "вртлога".
Угледни руски бивши пилоти објаснили су због чега је пао у Црно море амерички ударни и шпијунски дрон "рипер" иако против њега није примењено никакво оружје. Војни пилот и члан чувене групе "Стрижи" Дмитриј Копосов објашњава да, ако два авиона лете близу, онај тежи и бржи може да маневром створи турбулентну ситуацију, па да лакши и спорији изгуби контролу и преврне се.
Руски Су-27 је много тежи и бржи од дрона "рипер" и може да наглим, брзим маневром створи такву турбуленцију да оператори не могу да извуку беспилотну летелицу из тог "вртлога".
"ЕУ СПРЕМНА НА САМОУБИСТВО ЗБОГ АМЕРИКЕ" Француска јасна: Они издају свој народ
"БАЈДЕН ГУРА РАТ СА КИНОМ" Американац раскринкао свог председника, а његове најближе сараднике назвао ЛУДАЦИМА
"АМЕРИКАНЦИ СУ ПОТПУНО ПОЛУДЕЛИ" Медведев се огласио након обарања америчког дрона, па запретио: Погрешно је да будемо стидљиви са њима
Амерички дрон је имао искључене транспондере који иначе шаљу сигнал диспечерима да виде на радару где се налази летелица, па да Руси теже примете "рипер". Ако авион, или такав дрон, лети над неутралним водама, мора имати упаљене транспондере. Зато су руски авиони и полетели да виде о каквој се летелици ради.
Заслужни војни пилот генерал-мајор Владимир Попов објашњава да су руски пилоти могли проћи "риперу" доста близу, на 10 до 15 метара изнад њега. Наравно да су могли да укључе "форсаж", односно појачан рад мотора, а пре тога су испразнили део горива. После тога мотор "рипера" је могао заштекати.
На амерички протест што је руски авион просуо гориво на дрон портпарол Кремља је рекао да "рипер" није летео близу Крима не би се сада говорило о "екологији". Амерички дрон је, иначе, пао на око 60 километара од Кримског полуострва, југозападно од Севастопоља.
Руски пуковник Дмитриј Копосов каже да би било добро ако би пронашли остатке тог дрона како би анализирали његову меморију са последњег лета. У Москви говоре да је могуће да је "рипер" имао уређај за самоликвидацију "памети" дрона. Координатор за комуникације Савета за националну безбедност САД Џон Кирби рекао је у среду за америчке медије да дрон није пронађен и да "није сигуран" да ће САД моћи да га поврате.
Током телефонског разговора министара одбране Русије и САД, Сергеј Шојгу је рекао Лојду Остину да лет америчких дронова у близини Крима има карактер провокације. После разговора са Шојгуом, Остин је казао да велике земље треба да буду пример отворености разговора. Мада није конкретизовао о чему је говорио са Шојгуом, Остин је рекао да се САД озбиљно односе према ризику ескалације око Украјине.
ПРВА ПРОБА У БОМБАРДОВАЊУ СРБИЈЕ
Беспилотне летелице су у САД у редовној употреби од средине деведесетих година прошлог века, када је "риперов" претходник, "предатор", распоређен као подршка НАТО нападима у Србији. Током ратова у Ираку и Авганистану, "предатор" је нанео велики број цивилних жртава у такозваним "прецизним ударима". Од 2017. године га је заменио "рипер", поставши примарна беспилотна летелица, а од тада се њихова употреба толико раширила да су америчке ваздухопловне снаге имале више послова за оператере дронова, него било који други тип пилота.
"Рипери", које су САД распоредиле у региону Црног мора, користе за надзор. Међутим, прошле године амерички медији су известили да САД разматрају продају старијих дронова "рипер" Украјини. Забринутост око трансфера осетљиве технологије и опасности да неки буду оборени довели су до замрзавања разговора. САД су највећи купац дронова "рипер", а имају их и Француска, Италија, Шпанија, Индија, Јапан и Холандија. Пакистан и Турска развили су сопствене програме. Кина је почела да снабдева беспилотним летелицама УАЕ, Египат, Нигерију, Саудијску Арабију, Ирак. (Д. Д. С.)
ВОЈСКА САД ОБЈАВИЛА СНИМАК ПАДА
Европска команда Оружаних снага САД објавила је снимак који наводно показује тренутак пре пада америчког дрона у Црно море, односно моменат у коме је беспилотна летелица из САД засута облаком горива из руског борбеног авиона СУ-27. Видео који је, како се тврди, снимио дрон mq-9 камером на доњој страни приказује два различита пролаза авиона у којима је попрскан дрон, а затим се комуникација са беспилотном летелицом губи.
КИЈЕВУ ДАЈУ СОВЈЕТСКЕ СТАРУДИЈЕ СА ИСТОКА ЕВРОПЕ
Бивше чланице Варшавског пакта показаће дарежљивост тако што ће Украјини поклонити авионе произведене у време СССР-а и који су били планирани за старо гвожђе или музеје. Словачка је потврдила да ће предати своје авионе "миг 29" који се налазе у бази Сљач, и нису у возном стању.
Разочаран што му Запад није хтео дати модерне авионе, председник Владимир Зеленски је на састанку ЕУ у Бриселу замолио новог словачког премијера Хегера да Украјини дају своје "мигове 29" на што је добио позитиван одговор. Касније су опозиционе партије покушале да блокирају тај договор, јер Словачка има привремену владу.
У Братислави признају да су их наговорили да пошаљу старе "мигове" Украјини и Пољаци. Словачка има 11 ловаца "миг 29" од којих 10 могу да предају Украјини, а један ће отићи у музеј. Министар одбране Словачке је рекао да се ти авиони не користе и да већ неколико година за ту врсту летилица не обучавају пилоте.
У Кијеву су се више обрадовали "миговима" које је обећао пољски премијер Матеуш Моравецки, јер су прилагођени да користе ракете које користе авиони чланица НАТО. У Варшави тврде да ће те авионе испоручити Кијеву најкасније кроз 45 дана. Раније су Пољска и Словачка слале Украјини резервне делове за совјетске моделе авиона и хеликоптера.
Чешка је саопштила да неће слати своје авионе Л-159, јер не одговарају потребама Украјине.
Истовремено, у САД група конгресмена лобира да Пентагон да Кијеву авионе Ф-16. До сада је Бела кућа категорично била против слања авиона Ф-16 Украјини образлажући то дугачком обуком пилота, недостатком адекватних аеродрома, потребне инфраструктуре и сервиса.
У Кијеву све чешће критикују отворено Запад па је председник Зеленски изјавио да неке земље помажу Украјини само реда ради.
- Јавно подржавају Украјину, наш суверенитет, чак нам и шаљу некакву помоћ, али то чине само реда ради. На другој страни заобилазе санкције и повећавају размену са Русијом у односу на преиод до рата. Међу њима су и неке чланице ЕУ и НАТО - казао је Зеленски.
Новинари кажу да је Зеленски мислио пре свега на Мађарску, Аустрију, Италију и Кипар. Али, трговинску размену са Русијом су повећале и САД и Велика Британија, као и балтичке земље. Наравно да Зеленски јавно не сме да критикује главне савезнике који седе у Вашингтону и Лондону. Зеленски сматра да су западне земље морају да помажу војно и економски Украјину, јер их она брани од Русије.
УМЕСТО МОЛДАВСКОГ - РУМУНСКИ!
Парламент Молдавије одобрио је преименовање националног језика из молдавског у румунски. Иницијативу за промену имена језика поднела је владајућа странка Акција и солидарност. Уставни суд је предложио промену имена језика још 2013. године. Израз "молдавски језик" замењује се изразом "румунски језик". Речи "државни језик", "службени језик" и "матерњи језик" замењују се речима "румунски".
ГРУПА АВГАНИСТАНАЦА
Оснивач приватне војне компаније "Вагнер" Јевгениј Пригожин тврди да у његовим артиљеријским јединицама ратују заједно са Русима и војници из Авганистана. Они су током боравка Американаца у Авганистану обучени да користе хаубице М-777 и противтенковске комплексе "џевелин". Они заробљеним "џевелинима" гађају украјинске тенкове и оклопна возила. Руси су заробили и један број америчких хаубица М-777.