"РУСИЈА ЋЕ СЕ РАСПАСТИ ПОСЛЕ РАТА, КИНА ЋЕ ДА ИХ РАСПАРЧА" Изнет сценарио којег се Москва највише плаши - Пекинг жели да уништи Путина?
Кина наводно чека да се Руска Федерација распадне како би могла да приграби комад земље који јој је Русија украла пре 200 година.
Говорећи за Тајмс радио, канадска и репортерка, професорка и уредница Натионал Поста, Дајана Френсис, изразила је уверење да се Кина спрема да поврати део земље на далеком истоку Русије, преноси МСН.
Подсетимо, Пекинг је кључна подршка руском лидеру Владимиру Путину откако је извршио инвазију на Украјину, а због санкција Русија је била изолована од остатка света.
-Кина је стављена у ужасан положај. Имали су Олимпијаду 2022. на коју су били поносни, а Путин је отишао тамо и натерао Сија да потпише споразум о партнерству, а да му није рекао да ће три дана касније геноцидно напасти суседну земљу. Никада није рекао Сију да је ово било веома непријатно - рекла је.
Дајан Франсис верује да ће се Руска Федерација распасти после рата у Украјини, омогућавајући Кини да поврати земљу која је раније била под њеном јурисдикцијом.
-Кина је веома укључена у оно што се дешава са Русијом након што се ово заврши. Многи од нас спекулишу да када се центар сруши и изгубе рат, ко год да смени Путина неће моћи да одржи нацију која живи у 11 временских зона- она коментарисао .
-Просто је превелика земља. На крајњем источном рубу је Манџурија, која је отета од Кине пре више од 100 година. Кина жели Манџурију назад и добиће је. Чим се осете слаби, они ће отићи да се крећу не нужно са трупама, али ће политички преузети контролу над тим подручјем.
Подсетимо, Русија је напала Манџурију 1900. године после Првог кинеско-јапанског рата 1894-1895.
Путин је ових дана најавио да планира да посети Кину током маја. Његово саопштење уследило је када је амерички државни секретар Ентони Блинкен био у земљи да се састане са председником Си Ђинпингом.
Према недавној процени САД, Кина извози у Русију алатне машине, микроелектронику и другу технологију, коју Москва користи за производњу пројектила, тенкова, авиона и другог оружја за рат.
Кина је увек тврдила да не шаље оружје или војну помоћ Русији, иако је одржавала јаке економске везе са Москвом.