"КИНА НЕ СТАЈЕ НИ НА ЈЕДНУ СТРАНУ" Пекинг променио позицију по питању Курилских острва
Став Москве је да су острва ушла у састав СССР-а после Другог светског рата и да је суверенитет Руске Федерације над њима несумњив.
Кина је први пут од 1964. године заузела неутралан став о власништву над "Северним територијама", како Јапан назива Курилска острва Русије -Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, јавила је агенција Кјодо, позивајући се на кинеске дипломатске изворе.
"НЕ МЕШАЈТЕ СЕ У НАШЕ ПОСЛОВЕ" Кина упутила оштру поруку САД: Урадићемо све да заштитимо национални интерес
ТОКИО ТРАЖИ ХИТНО ОСЛОБАЂАЊЕ ЈАПАНСКОГ ДРЖАВЉАНИНА! Кина одговорила: "Поступићемо у складу са законом"
КУЛМИНАЦИЈА ТЕНЗИЈА НА ВРХУНЦУ! Кина прешла црвену линују Тајвана - Чека се жесток одговор?
Кинески председник Си Ђинпинг је на састанку с руским председником Владимиром Путином 20. и 21. марта рекао да Кина "не стаје ни на једну страну".
Агенција напомиње да се од 1964. године, када је Мао Цетунг прогласио да су ова острва територија Јапана, овакав став Кине није променио, закључујући да промена позиције у неутралну указује на зближавање Кине и Русије.
У јулу 1964. Мао Цетунг је делегацији Јапанске социјалистичке партије рекао о овим острвима: "Мислим да би требало да вам их врате."
У последње време кинеска влада није посебно прецизирала свој став, али га није ни званично мењала. На кинеским мапама граница између Јапана и Русије пролазила је између острва Уруп и Итуруп, а четири острва су означена као да су "под руском окупацијом", наводи агенција.
Односи Русије и Јапана били су у сенци одсуства мировног споразума дуги низ година. СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију у којој се Москва сложила да размотри могућност предавања Хабомаја и Шикотана Јапану након склапања мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није била утврђена.
СССР се надао да ће Заједничка декларација ставити тачку на спор, док је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одричући се претензија на сва острва. Накнадни преговори нису дали резултате, а мировни уговор на крају Другог светског рата никада није потписан.
Договору су се озбиљно успротивиле Сједињене Америчке Државе, које су запретиле да ће, уколико Јапан пристане да добије само два од четири острва, то утицати на процес враћања Окинаве под јапански суверенитет.
Став Москве је да су острва ушла у састав СССР-а после Другог светског рата и да је суверенитет Руске Федерације над њима несумњив.