ЗАХАРОВА НЕ ЖЕЛИ ДА ЋУТИ: САД имају апсурдну намеру, желе да пребаце кривицу на Русију!
Портпаролка указала да се Руси држе датих обећања
Марија Захарова сматра да се у питању продужења Споразума о офанзивном оружују види тежња Сједињених Америчких Држава да на Русију пребаце одговорност за ћорсокак у који је Бела кућа довела консултације о овој теми.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО КРАЈ НАЈМОЋНИЈЕ ЖЕНЕ СВЕТА: Ко је све помрсио рачуне Меркеловој?
ЧОВЕЧАНСТВО НИЈЕ СПРЕМНО, НЕК СЕ ЉУДИ ПРВО СМИРЕ: Трамп спречен да открије највећу ТАЈНУ до сада
РЕЦЕПЦИОНЕРКА (20) БРУТАЛНО УБИЈЕНА: Језива сцена у хотелу, трагови крви су свуда!
Коментаришући изјаве специјалног изасланика америчког председника за контролу наоружања Маршала Билингслија, Захарова је подсетила да је представник актуелне америчке администрације негативно реаговао на званични руски предлог дат још у октобру 2018. године да се усвоји билатерална изјава којом се потврђује неприхватљивост нуклеарног рата у којем не може бити победника и који се никада не сме покренути.
Према њеним речима, изгледа необично да се, супротно општеприхваћеној дипломатској пракси, реакција саопштава Русији две године касније преко закаснеле објаве говора америчког представника на експертском семинару.
- Само одбијање нашег предлога од стране Сједињених Америчких Држава тешко да може да изазове изненађење у светлу намерно вођене политике Вашингтона ка снижавању прага употребе нуклеарног оружја и активну реализацију војних програма, који сведоче о опасној и апсурдној намери Сједињених Америчких Држава да воде нуклеарни рат и победе у нуклеарним сукобима - нагласила је Захарова.
Портпаролка је указала на чињеницу да се у питању продужења Споразума о стратешком офанзивном наоружању такође види тежња да се "на руску страну пребаци одговорност за ћорсокак у који је америчка администрација довела консултације о овој теми својим бескрајним покушајима да подигне лествицу и исцењка за себе значајне једностране предности".
Она је подсетила да Русија наставља да се залаже за безусловно продужење овог Споразума у облику у коме је потписан, на петогодишњи период предвиђен његовим одредбама.
Раније је Билингсли изјавио да САД не морају да потврде став о недопустивости нуклеарног рата, који је садржан у заједничкој америчко-совјетској изјави из 1985. године.
Председник Русије Владимир Путин предложио је у октобру да се Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3) продужи на годину дана без икаквих предуслова и поручио шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову да формулише тај став Русије и предочи га Америци.