НАЈНОВИЈА ОДЛУКА РУСИЈЕ ВЕЛИКИ УДАРАЦ ЗА ЗАПАД! Ово ће их разбеснети - све због експлозија на гасоводима Северни ток 1 и 2
Неизвесна судбина гасовода Северни ток.
Москва би могла да тражи одштету због прошлогодишњих експлозија на гасоводима Северни ток 1 и 2, известила је новинска агенција РИА Новости позивајући се на изјаве руског дипломате. Гасоводи, који повезују Русију и Немачку испод Балтичког мора, били су мета неразјашњених експлозија прошлог септембра, што је Москва назвала чином међународног тероризма.
- Не искључујемо покретање питања накнаде штете као последице експлозије гасовода Северни ток - рекао је Дмитриј Биричевски, шеф одељења за економску сарадњу руског министарства спољних послова у интервјуу за новинску агенцију. Није рекао коме ће Русија упутити захтев за одштету због инцидената на гасоводима који су заједно могли да извозе 110 милијарди кубичних метара плина годишње.
"ОВО ЈЕ ИСТИНА О СЕВЕРНОМ ТОКУ!" Путин коначно проговорио - "Опасније је него што мислите!"
"ИСТИНА ЋЕ ИЗАЋИ НА ВИДЕЛО" Путин проговорио о Северном току - овај доказ мења све?!
ДАНЦИ У ПАНИЦИ: Пронашла предмет у близини гасовода - ХИТНО позвали компанију "Северни ток" у помоћ! (ФОТО)
"Тешко је говорити о будућности гасовода"
Биричевски је додао да будућност гасовода није позната.
- Сада је врло тешко говорити о будућности састава гасовода Северни ток. У целини, према стручњацима, оштећени водови могли би да се обнове - рекао је. Кремљ је рекао да деоничари треба да одлуче хоће ли Северни ток ставити у стање мировања.
Извори упознати с плановима рекли су Ројтерсу прошле недеље да ће гасоводи Северни ток 1 и Северни ток 2, које је изградио руски Газпром, бити запечаћени и стављени у стање мировања пошто нема тренутних планова за њихов поправак или реактивацију.
Изградња Северног тока 2 је завршена у септембру 2021.
Северни ток 1 почео је с радом у новембру 2011., а коштао је 8 милијарди долара. Изградња Северног тока 2 вредног 11 милијарди долара довршена је у септембру 2021., али никада није почео с радом зато што је Немачка одустала од тог пројекта неколико дана пре него што је Русија послала своје снаге у Украјину 24. фебруара 2022.
Биричевски је додао да се западне земље противе нацрту резолуције Савета безбедности УН-а који је припремила Русија, а којом се позива на неозависну међународну истрагу експлозија на гасоводима.
- Упркос томе намеравамо и даље да инсистирамо на свеобухватној и отвореној међународној истрази уз обавезно учешће руских представника", рекао је Биричевски.