Русија послала јасан сигнал овој европској земљи: Стотине ракета су спремне
Руска спољна обавештајна служба објавила је алармантне информације о плановима Кишињева за специјалну војну операцију с циљем инвазије на Придњестровље- регион под руским утицајем.
Званично, Молдавија планира да преузме контролу над Молдавском државном електраном, која се налази на територији Придњестровља и која је у власништву руске стране.
Међутим, према проценама руских стручњака, стварна позадина ових потеза је много озбиљнија, јер се чини да Кишињев планира ескалацију сукоба уз подршку Запада, укључујући НАТО земље.
Руска војска је 25. децембра спровела масиван ракетни напад на територију Украјине, што се тумачи као јасна порука не само Кијеву већ и Молдавији и њеним савезницима.
Лансирано је више од 60 крстарећих ракета X-101 са бомбардера Ту-95МС, заједно са десетинама дронова „Геран“, ракетама „Калибар“, као и хиперсоничним „Кинжалима“.
Главни циљеви били су војна складишта, енергетска инфраструктура, као и комуникационе линије за воду, грејање и гас.
Овај удар изазвао је велике последице у Украјини – бројни региони остали су без електричне енергије, док су кључне термоелектране уништене.
Према непотврђеним информацијама, у нападу је елиминисан значајан број страних плаћеника, међу којима се наводе и високи официри НАТО-а, укључујући генерале.
Интензитет напада на Дњепропетровск био је посебно изражен, са бројним војним губицима на украјинској страни.
Украјински медији извештавали су да су руске ракете наводно накратко ушле у ваздушни простор Молдавије и Румуније, чланице НАТО-а од 2004. године. Иако су информације непотврђене, ово је изазвало озбиљну забринутост.
Аналитичари сматрају да је овај маневар могао бити и упозорење Молдавији, чији је председник Маја Санду, већ најавила агресивне потезе према Придњестровљу.
Професор Марат Баширов коментарисао је, да је ово вероватно сигнал Сандуовој да одустане од планова за ескалацију у региону.
Према извештајима, Санду је запретила да ће заузети Молдавску државну електрану ако Москва не пронађе начин за испоруку гаса Молдавији. Ово долази након што је Кијев одбио даље транзитирање руског гаса ка Европи, чиме се Молдавија нашла у енергетској кризи.
Истовремено, Санду је започела кривичне поступке против руководства Придњестровља под оптужбама за сепаратизам и наредила припреме за могућу војну инвазију.
Русија је на ово одговорила јасном поруком – сваки покушај насилног заузимања територије Придњестровља биће оштро санкционисан. Напади на кључне енергетске објекте у Украјини, као и употреба хиперсоничних ракета „Кинжал“, представљају јасан сигнал Западу и Молдавији да Русија неће толерисати провокације.
План Сандуове да преузме Молдавску државну електрану, указује на озбиљну енергетску кризу у Молдавији. Електрана се ослања на руски гас, а тренутно има залихе угља довољне за само 50 дана. Без осигураних ресурса, заузимање електране не би решило енергетски проблем Молдавије, што чини ове потезе више политичким него практичним.
Планови Молдавије за преузимање Придњестровља нису новост. Још 2005. године, тадашњи председник Молдавије захтевао је повлачење руских мировних снага из региона, што је изазвало озбиљне тензије.
Садашња ситуација додатно компликује односе, јер Кишињев делује уз подршку НАТО-а и Европске уније, што Русија види као претњу својој безбедности.
Планови Молдавије и подршка Запада указују на озбиљан ризик од ескалације сукоба у Придњестровљу. Русија јасно даје до знања да неће толерисати овакве потезе, а масивни напади на Украјину представљају и упозорење Молдавији.
Ситуација захтева пажљиво балансирање између војних и дипломатских мера како би се спречило ширење сукоба у региону. Како се тензије повећавају, постаје јасно да ће наредни потези обе стране имати далекосежне последице за стабилност целог региона.