"БАШ КАО И ПЕТАР ВЕЛИКИ ПРЕ ЊЕГА" Путинов план у Либији изазвао језу на Западу, Москва овим потезом на корак до контроле Медитерана
Поред Тобрука, друге луке које би Москва могла да користи као поморске базе су Сирт и Рас Лануф, каже Харчауи.
У Италији расту страхови да ће Русија разместити нуклеарне подморнице у поморској луци коју намерава да успостави у источној Либији, што би драматично повећало руски утицај у централном Медитерану и практично значило размештање нуклеарног оружја на јужном крилу Европе.
ГОРЕЋЕ БЛИСКИ ИСТОК! Техеран упозорио Вашингтон на последице у случају ваздушних удара на Иран
ПАЛЕ ТЕШКЕ ОПТУЖБЕ! Израел по сваку цену жели да се реши шефа УН: "Гутереш мора да оде"
Ове недеље, заменик руског министра одбране, Јунус-бек Јевкуров, допутовао је у своју четврту посету од прошлог августа генералу Халифи Хафтару, војном вођи који влада источном Либијом. Њих двојица су наводно разговарали о отварању руске поморске базе у Тобруку, која би била још једна руска база у источном Медитерану, заједно са онима у Тартусу и Латакији у Сирији.
- Верујем да ће Руси желети да дају приоритет размештању нуклеарних подморница у Тобруку, а не површинским бродовима. Сиријске базе су под надзором британске војне базе у Акротирију на Кипру, али ако Руси могу да исплове из Тобрука, могу да избегну ту пажњу - каже Винћенцо Кампорини, бивши шеф италијанских оружаних снага и аналитичар истраживачког центра Иституто Affari Интерназионали (ИАИ).
Енрико Борги, италијански посланик и члан обавештајног одбора италијанског парламента, изјавио је да руски интерес за Тобрук није мистерија и да је то део Путинове жеље за лукама у топлим водама, баш као и Петар Велики пре њега.
- Мислим да ће тренутна амбиција бити да се тамо пошаљу нуклеарне подморнице, попут слања ракета на Кубу 1962. године. Размештање подморница неколико стотина километара од земаља НАТО-а неће бити добро за безбедност - рекао је за Борги за Тајмс.
Упркос томе што га је обучавала ЦИА, Хафтар је склопио савез са Москвом, уз помоћ плаћеника из Вагнер групе, током неуспешног покушаја да збаци владу у Триполију, која управља западном Либијом.
Са 800 до 900 руског особља које се тренутно налази у источној Либији и помаже Хафтару да управља својим системима ПВО, везе са Москвом јачају док Русија преузима команду над операцијама Вагнера након погибије Јевгенија Пригожина, оснивача и команданта групе плаћеника, у авионској несрећи летос.
- У замену за руску заштиту, Хафтар мора да испоручи различите услуге, укључујући некретнине, у виду војних база. У овом тренутку Москва жели да добије сталан приступ либијској поморској бази. Медитеран је Путинова опсесија већ 20 година. као део његових покушаја да ојача руске снаге на јужном крилу НАТО-а - рекао је Џалел Харчауи, аналитичар лондонског истраживачког центра Royal Унитед Сервицес Институте (РУСИ).
Поред Тобрука, друге луке које би Москва могла да користи као поморске базе су Сирт и Рас Лануф, каже Харчауи.
- Тобрук је можда преблизу Египту за Каиро - додао је он.
Мистериозно уништење два руска транспортна авиона у источној Либији прошле године, вероватно у нападу дроном, неки аналитичари приписују САД.
- Либија се показала као савршена одскочна даска за Русију у Африци, јер настоји да обезбеди своје војно присуство у Судану и Малију, као и, потенцијално, у Нигеру, Чаду и Буркини Фасо, где Москва има амбиције - каже Харчауи.
Ни Мали, ни Нигер, ни Буркина Фасо нису били присутни у Риму на самиту о инвестицијама у Африци, који је у понедељак организовала италијанска премијерка Ђорђа Мелони да би обуздао миграције са тог континента.
- Путин сада има извесну контролу над читавом мигрантском рутом од Гвинејског залива до Средоземног мора и могао би да укључи и искључи тај ток као славину, утичући на то ко ће да стигне у Италију, а затим у Кале - закључио је Борги.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист