РУСИЈА, САД И НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ Споменута ескалација - претња која је остала испод радара, а треба да нас забрине
Након искуства у Украјини, руске претње треба гледати на другачији начин.
Интригантно је колико је мало домаћих и страних медија посветило значајнију пажњу јучерашњем упозорењу Русије да ће на било какво размештање америчког нуклеарног оружја у Великој Британији одговорити "ескалацијом", и то након западних медијских извештаја о плановима за размештање нуклеарног оружја на британску територију.
Према писању руске агенције Tass, портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова констатовала је како ће у случају да Сједињене Државе реализују планове за позиционирање нуклеарног оружја у Британији "...ми ћемо то третирати као ескалацију, која ће довести до управо супротног од постизања хитног задатка уклањања свог америчког нуклеарног оружја из Европе".
ПОТЕЗ КОЈИ ЋЕ РАЗБЕСНЕТИ ПУТИНА Нож у леђа Русији? Ова земља домаћин заједничке војне вежбе са САД
ПЉУШТЕ ПРЕТЊЕ Паника у САД - поново због Путина: Северна Кореја ће платити због слања оружја Русији
ОВО ЈЕ ДОКАЗ ДА РУСИЈА УПРАВЉА СВЕТОМ? Сусрет открио и више него што треба - јасно зашто је Путин био срдачан, а Ердоган не
Нејасно је што тачно значи руска претња, али очигледно је да има другачију и сасвим посебну тежину јер је изречена усред жестоког геостратешког сукоба западних либералних демократија с Русијом због рата режима Владимира Путина са Украјином. Више британских медија известило је, наиме, како су УС Аир Форце (америчке ваздухопловне снаге) намениле 50-ак милиона долара за финансирање војног смештаја у британској ваздушној бази, а језик који је употребљен у опису разлога размештаја већег броја војног особља указивао је на управљање нуклеарним оружјем.
- Британска антинуклеарна група Цампаигн фор Нуцлеар Дисармамент (ЦНД) известила је да тај потез прети повратком нуклеарног оружја у РАФ Lakenheath, који се налази 100 километара (62 миље) северно од Лондона, где је 110 америчких атомских бомби било ускладиштено до њиховог уклањања 2008. након упорних протеста - подсетио је Блоомберг.
Нејасни амерички планови
У Белгији, Немачкој, Холандији, Италији и Турској тренутно је смештено око 150 америчких Б-61 бомбардера опремљених с нуклеарним гравитацијским бомбама. Извештаји који су довели до руске реакције односили су се на базу РАФ-а Lakenheath, којом управљају америчке ваздушне снаге.
Нејасно је какви су тачно планови америчких ваздушних снага. Али, након искуства у Украјини - где је након дипломатских тензија дошло до руске инвазије - на другачији начин треба гледати руске претње. Ако је део дипломатске заједнице Запада пре рата са Украјином процењивао (погрешно) да нико није толико луд да покрене рат великих размера због најава украјинског уласка у НАТО савез, данас је очигледно да је та процена била погрешна. Стога "дипломатске" поруке из Русије, као и стратешки војни потези западних савезника, имају другачију тежину него пре украјинског сукоба.
Уосталом, ако ништа друго, потребно је забележити претњу нуклеарном ескалацијом јер се ради о важном питању за будућност Европе, света и човечанства. Занимљиво је и питање имају ли Сједињене државе током екстремно затегнутих глобалних геополитичких односа заиста неке "стратешке" нуклеарне потезе на европској територији и каквог ти потези уопште имају смисла, што је врло крупно политичко питање.