УКРАЈИНА СПРЕМИЛА СЦЕНАРИО ЗА ДОНБАС: Решили су да играју отворених карата, ситуација им не иде у прилог
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност
Сценарио у вези са развојем ситуације у Донбасу, којег се сада придржава Кијев, је "лош мир је бољи од доброг рата", изјавио је министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба.
ТРАГЕДИЈА У ВРТИЋУ: Девојчица (2) умрла за време ручка, полиција покренула истрагу
АМЕРИКА У КРИТИЧНОМ СТАЊУ: Од корона вируса преминуло скоро пола милиона људи
РЕЛАКСАЦИЈА НАКОН НАПОРНОГ ДАНА: Путин и Лукашенко одлучили да искористе чари Сочија (ВИДЕО)
- Наш сценарио се сада условно може окарактерисати као "лош мир је бољи од доброг рата" и ми по њему радимо - рекао је Кулеба телевизији "Прјамој", одговарајући на питање у чему се састоје пет сценарија Кијева за Донбас и који је најрелевантнији за примену.
Према речима министра, на састанку Савета за националну безбедност и одбрану Украјине одлучено је да се анализира пет сценарија за развој ситуације у Донбасу и њихова усклађеност са тренутном ситуацијом у региону.
Кулеба је рекао да би Кијев требало да максимално искористи мински преговарачки процес за решавање ситуације у Донбасу.
Савет за националну безбедност и одбрану Украјине је 19. фебруара разговарао о погоршању безбедносне ситуације у Донбасу, донете су одлуке поверљиве природе. После састанка, секретар СНБО-а Алексеј Данилов рекао је да је донета одлука о ревизији пет сценарија за Донбас.
Подсетимо, Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким. Према најновијим подацима Уједињених нација, око 13.000 људи постали су жртве сукоба.
У Минску је 12. фебруара 2015. године одржани преговори лидера држава "нормандијске четворке". Мински споразуми за решавање ситуације на истоку Украјине предвиђају прекид ватре, повлачење тешког наоружања са контакт линије и уставну реформу чији би кључни елементи требало да буду децентрализација и усвајање закона о посебном статусу Донбаса.
План још увек није испуњен, јер украјински политичари непрекидно одлажу његову примену и чак изјављују да он има само саветодаван карактер, а не и обавезујући. Руски став је да не постоје алтернативе Минским споразумима.