КАКАВ СЦЕНАРИО ЧЕКА УКРАЈИНУ АКО РУСИЈА ИЗВРШИ НАПАД? Ово су следећи Путинови потези, МОЋНИ ШПИЈУНИ добијају главни задатак у Украјини
Амерички обавештајци су помињали да би Русија могла 16. фебруара да крене на Украјину.
Уколико Русија изврши инвазију на Украјину, чега се Запад плаши, за очекивати је да у тој земљи покуша да постави своје људе на највише позиције.
ДОЖИВЕЛА СРЧАНИ ЗАСТОЈ усред весеља, ХИТНА ПОМОЋ СЕ НАЦРТАЛА НА ЛИСТУ МЕСТА, ставили је у индуковану кому, а оно што је уследило потом на слављу згрозило све!
ЈАПАНЦИ МОГУ МНОГО ДА НАС НАУЧЕ О РАДОСТИ ЖИВОТА: Добро знају шта раде, пробајте нешто од овога, бићете ДАЛЕКО СРЕЋНИЈИ
"РУСКА ИНВАЗИЈА НА УКРАЈИНУ МОГЛА БИ ДА ПОЧНЕ БИЛО КАДА" Огласила се Бела Кућа због ситуације у Европи
Амерички обавештајци су помињали да би Русија могла 16. фебруара да крене на Украјину. Позивајући се на њих, амерички председник Џо Бајден је њихове речи пренео у разговору са западним лидерима.
Како би та инвазија могла да изгледа и шта би уследило након уласка војске, тема је којом се баве обавештајне службе широм Запада.
Велика Британија верује да је моћна руска шпијунска агенција ФСБ добила задатак да покуша да изведе пучеве у најбитнијим градовима Украјине непосредно након било какве врсте инвазије коју би покренуо Кремљ.
Процена је да би, у случају напада Русија прво напала војне циљеве, а затим опколила престоницу Кијев и вероватно друге веће градове, при чему се очекује да ће саботери ФСБ-а покушати да инсталирају проруско руководство на високе позиције широм Украјине.
Нису изнети никакви конкретни докази да би се Русија одлучила план од два корака, али ипак Велика Британија сматра да је то централни сценарио инвазије, чији је циљ "промена режима" у Украјини, у којој би Русија настојала да избегне крваве сукобе након напада на свог суседа, пише "Гардијан".
И Британија и САД верују да је Русија сада окупила снаге способне да нападну Украјину након што је око својих граница стационирала више од 135.000 војника. Британски министар одбране Бен Волас рекао је током викенда да верује да је напад сада "веома вероватан" и да је због њега прекинуо породични одмор.
Обе западне земље су последњих недеља упутиле низ обавештајних упозорења о намерама Русије према Украјини, укључујући то да да Кремљ планира тајне операције за које би окривила Украјину и Запад и које би искористила као изговор за инвазију, и да је група од пет, углавном бивших украјинских политичара, била регрутована да учествује у пучу.
Четири од пет тих политичара сада су смештени у Москви, због чега су њихове везе са Русијом предмет јавне евиденције, док је пети, бивши украјински посланик Јевхен Мурајев, рекао да му је забрањен улазак у Русију и да нема "јавних доказа" да је умешан.
Русија пориче да има било какве планове да нападне свог јужног суседа и назвала је западна упозорења "хистеријом". Украјински председник Володимир Зеленски такође је покушао да умањи вероватноћу инвазије, рекавши у суботу: "Тренутно је највећи непријатељ народа паника".
У Украјини такође постоји скепса да би било могуће инсталирати било какво проруско руководство у Кијеву и другим његовим великим градовима, чак и у контексту војног упада, с обзиром на широко јавно непријатељство према Москви у земљи.
Али западни извори страхују да Владимир Путин не узима у обзир дубину популарног мишљења у Украјини.
- Много преоптимистичних процена се преноси све до врха Кремља - рекао је један званичник.
Сличан план у више корака истакао је немачки таблоид "Билд" раније овог месеца, на основу извора из стране тајне службе. Лист је даље навео да ће Русија тада настојати да именује прокремљовски парламент и окупи украјинске активисте и опозиционе лидере.
Као одговор, портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова рекла је да је Билд "прешао све могуће границе људског, истинског морала и етике".
Украјинска обавештајна агенција СБУ и други су у више наврата излагали доказе о мешању ФСБ-а у земљи од почетка сукоба са Русијом 2014. Крајем прошле године, СБУ је саопштила да је открила заверу за кријумчарење експлозива у земљу са Крима који је 2014. године Русија анектирала.
Зеленски је крајем новембра рекао да је откривена завера за спровођење државног удара, за коју су званичници додали да су је планирали један официр ФСБ и људи који су пребегли из украјинског министарства унутрашњих послова, који су се преселили на Крим.
Одговорност за Украјину у оквиру ФСБ лежи на њеној Петој служби, одговорној за обавештајне операције у бившим совјетским државама. Њен лидер је Сергеј Беседа, који је 2014. додат на листу санкција од стране САД, ЕУ и Велике Британије.
Украјина је тражила Беседу због испитивања након антируске револуције на Мајдану у фебруару 2014. године, верујући да је био део неуспелог покушаја да се преузме контрола над насилним напорима да се сузбију народни протести. Москва је тада рекла да је он био присутан да би помогао да се обезбеди заштита руске амбасаде у време неизвесности.