ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ ОПАСНОСТ? Рат у Европи може избити на неколико места – једно од њих је у нашем КОМШИЛУКУ!
Ситуација је изузетно критична
Француски лист "Уест Франс" направио је листу европских региона у којима би могао избити велики рат – „буре барута“ је, између осталих, и Босна и Херцеговина.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/20/patrijarh_kiril_foto_profimedia.jpg?itok=vkkpVdyJ)
ЦАРИГРАД ЈЕ ОД ПАДА ВИЗАНТИЈЕ ПОД КОНТРОЛОМ НЕПРАВОСЛАВНИХ СНАГА: Патријарх Кирил оплео по Вартоломеју, спас је у Русији
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/20/austrija_foto_profimedia.jpg?itok=KJcdvAE4)
ОПСАДНО СТАЊЕ ШИРОМ АУСТРИЈЕ: Спрема се потпуно закључавање, река народа иде ка маркетима, десничари протестују у Бечу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2014/09/17/vojska-srbije.jpg?itok=VBzo-kGy)
МИРОВНЕ СНАГЕ УН У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Више од 66.000 припадника суочава се са ОЗБИЉНИМ претњама
Према наводима аутора чланка Фабиена Казенава, у Европској унији се последњих недеља све више страхује да ће на прагу континента избити оружани сукоб - ситуација у региону се захуктава због хиљада миграната из Јужног Курдистана који су скупљају на граници Пољске и Белорусије.
Варшава не пушта избеглице са Блиског истока на територију Европске уније, подсећа новинар и додаје да је Пољска на својим источним границама распоредила око 15.000 војника који пружају подршку граничарима и полицији.
Према речима Казенава, стране се међусобно оптужују за мигрантску кризу, а "радикализација учесника у конфронтацији може довести до случајног инцидента са пољским, литванским, летонским или белоруским војницима".
Новинар је убеђен да је још једна тачка интензивне напетости на карти Европе - граница између Русије и Украјине. Према његовим речима, у случају рата у Донбасу Москва се може заузети за Доњецку и Луганску народну републику (ДНР и ЛНР).
У сценарију који је "катастрофалан" по Кијев, руска војска ће, сматра Казенав, формирати тампон зону не само за заштиту Доњецка и Луганска, него и за безбедност Крима.
Постоји забринутост и због могућег грађанског рата у Босни и Херцеговини.
Према речима аутора чланка, 1995. године крвопролиће је окончано Дејтонским споразумом који је поделио државу на Федерацију БиХ и Републику Српску, међутим, ту крхку структуру могу нарушити националистичка расположења у различитим деловима земље, закључује новинар.