ЦРНА ПРЕДВИЂАЊА АТЛАНТСКОГ САВЕТА: "До 2033. године неће постојати Русија, чека нас још једна гадна епидемија"
Русија какву познајемо можда неће постојати до 2033. показало је истраживање Атлантског савета (Атлантиц Цоунцил) у којем је учествовало 167 глобалних експерата који су дали мишљење како би геополитика, друштвени и политички покрети али и ситуација на другим пољима, могли да изгледају у наредних 10 година
- Свет би у наредној деценији могао да се суочи са великом економском кризом, попут оне из 2008. и 2009. године и пандемијом исте јачине и удара као и ковид - закључак је већине стручњака, наводи Атлантски савет, у извештају који је добио Танјуг.
Извештај указује и на то да ће у предстојећим годинама више земаља посегнути за набавком и производњом нуклеарног наоружања, на првом месту Иран и Саудијска Арабија, а потом и Јужна Кореја и Јапан.
НЕ СЛУТИ НА ДОБРО?! Американци распоређују тенкове на граници са Русијом!
БЛИЖИ СЕ КРАЈ БАЈДЕНА? Проуцурели тајни документи, Републиканци покрећу истрагу
РУСИЈА САЗИВА ХИТАН САСТАНАК У УН? Долази до драстичних преокрета у Украјини
Позитивна вест је што већина тих стручњака, 58 одсто, сматра да нуклеарно оружје неће бити употребљено, 14 одсто их се прибојава да би то могла да уради Русија, 10 одсто Северна Кореја. Три одсто експерата сматра да би то могле да учине САД, односно Пакистан иили Израел.
- Истраживање је показало да 40 одсто стручњака предвиђа да ће Русија какву познајемо доживети распад до 2033. године "због револуције, грађанског рата, политичког распада или неког другог разлога". Њих 21 одсто сматра да ће Русија до 2033. бити "пропала држава"- наводи се у истражвиању Атлантског савета које је показало и да осам одсто стручњака сматра да би распад могле да доживе и САД, шест одсто очекује да би то могла да буде Кина, а један одсто Индија.
На питање која би од 10 земаља, понуђених у истраживању, могла да се у наредној декади подведе под појам пропале земље, а то сада није, познаваоци глобалних прилика на прво место стављају Русију, на друго Авганистан, а на треће и четврто Пакистан и Венецуелу.
Истраживање је показало и могућност да је више земаља спремно да набави нуклеарно оружје у наредних 10 година.
Војна офанзива Кине на Тајван могућа је или је скоро реална за око 70 одсто тих експерата.
Више од 61 одсто их сматра да ипак у наредном периоду неће или не би требало да дође до директног сукоба Русије и НАТО-а.
Супротно проценама Међународне агенције за енергију, анкетирани стручњаци сматрају да је мало вероватно да ће планета достићи врхунац емисије стаклене баште.
Демократија ће на глобалном нову, како оцењују, у наредном десетогодишњем периоду бити изложена бројним опасностима и биће системски угрожавана.
- Демократије очекује тешка деценија. Суочаваће се са аутократама и популистичко-националистичким покретима који ће вероватно добити одређену снагу, док ће друштвене мреже све више деловати као антидемократска снага - оцењено је у истраживању.
САД ће у наредној деценији бити светска војна сила - сматра 71 одсто стручњака, 54 одсто их мисли да ће они бити доминантни на пољу технолошких иновација.
Трећина верује да ће САД владати на пољу дипломатије, 31 одсто да ће америчка економија бити најача на свету, док их 17 одсто мисли да Сједињене Државе неће имати глобално преимућство ни у једној сфери.
Земље ће се, на глобалном плану, највише ујединити у борби против климатских промена и у борби за очување људског здравља.
Сматрају да ниједна нова земља у наредних 10 година неће постати стална чланица УН, иако њих четвртина највише верује да би то могла бити Индија.
Око 10 одсто их сматра да би то могао бити Јапан, или Бразил, седам Немачка, Нигерија и Јужноафричка Република.