РУСКА ВАКЦИНА У РАЉАМА ЕУ Након бројних несугласица, познато када би ЕМА могла да ОДОБРИ "Спутњик В"
Руска вакцина Спутњик В могла би у најбољем случају да буде одбрена за употребу на територији ЕУ на лето ове године.
Русија се ипак нада да че и пре званичне дозволе ЕМА (Европске агенције за лекове), чланице ЕУ одобрити хитну употребу "Спутњика В" и најављује стотину милиона вакцина за тржиште ЕУ.
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
УСИЈАНА АТМОСФЕРА НА УЛИЦАМА ПАРИЗА: Асу Траоре предводи народ, полиција на удару због расизма (ВИДЕО)
"ПРИЧА О НАЦИОНАЛНОМ УСПЕХУ" Први у свету вакцинисали половину одраслог становништва!
Неизвесан датум одобрења
Руска вакцина "Спутњик В", вероватно неће добити одобрење европских медицинских регулатора у ближој будућности, према тврдњама руског фонда РДИФ-а.
Европска агенција за лекове (ЕМА) још анализира Спутњик В и до сада нису прецизирали када ће изаћи за информацијама да ли ће се "Спутњик В" регистровати на територији ЕУ и када, што је питање које занима многе европске земље које због неиспоручених вакцина западних произвођача имају проблем са имунизацијом сопственог становништа.
Спремно 100 милиона вакцина за ЕУ
Шеф РДИФ, Кирил Дмитров изјавио је за немачки Берлинер Цајтунг да је Русија спремна да достави ЕУ чак 100 милиона вакцина у року од три до четири месеца које би биле довољне за вакцинацију 50 милиона људи.
- Ако се вакцина одобри, вероватно око јуна, могли бисмо да доставимо око 100 милиона доза за 50 милиона људи у ЕУ у три, четири месеца - изјавио је Кирил Дмитров.
Оваква примамљива понуда Москве долази у тренутку када је јавност у многим земљама ЕУ незадовољна због спорог процеса вакцинације и многе земље ЕУ се окрећу Русији и Кини, не би ли дошли до потребних цепива.
Русија рачуна на ово и очекује да ће након Мађарске и друге чланице ЕУ одобрити употребу "Спутњика В" без обзира на одлуку ЕМА-е.
Дмитриев је такође рекао да би Русија тим земљама прве дозе вакцина могла да пошаље већ у априлу.
- Очекујемо делегацију ЕМА-е средином априла и надамо се да ће одлука о Спутњику В бити искључиво на научној основи, а не политичкој - додао је.
Вакцине као политичко оружије
Критичари оптужују Русију да користи своје цепиво за пропаганду и геополитички утиецај.
Овакво гледиште има основу, пошто је одлука Мађарске да употребљава "Спутњик В" без дозволе ЕМА, подрила јединство ЕУ и довела до затегнутих односа између Брисела и Мађарске.
Руси се не заустављају на овоме. Они сада нуде и Немачкој и Француској да по лиценци праве "Спутњик В" - и то у тренутку када се обе земље суочавају са застојима у вакцинацији сопственог становништва.
Дмитриев, који је на челу фонда одговорног за међународну дистрибуцију "Спутњика В", потврдио је планове о производњи вакцина у Немачкој и другим чланицама ЕУ.
- Тренутно се воде се преговори за производњу вакцина у постројењима руске фармацеутске компаније Р-Пхарм у Баварској у Немачкој - додао је Дмитриев.
Компанија Р-Пхарм је такође поднела захтев ЕМА-и за одобрење "Спутњика В".
Дмитриев је рекао да наводно постоје "прелиминарни споразуми с још два произвођача у Немачкој", као и са Шпанијом и Француском.
Ефикасност 91%, заштита две године
Вакцина које је развио Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију Гамалеја у Русији ефикасна је 91 посто, наводе стручњаци.
Научници тврде да би заштита против корона вируса могла да потраје две године.
Русија такође рекламира ниску цену и једноставно складиштење "Спутњика В" који је одобрен за употребу у више од 50 земаља света.
Оно што је још један плус за Русе је то што се руска вакцина сматра ефикасном и против нових варијанти корона вируса које јако брину здравствену јавност.
Пошто су "Спутњик В" и вакцина АстраЗенеке базиране на истој технологији, научници из Русије и Оксфорда тренутно врше испитивања о могућности да се ове вакцине комбинују.