Руски амбасадор ОТКРИО ПОЗАДИНУ преврата у Венецуели: "Вршили су СТРАХОВИТЕ ПРИТИСКЕ на њега, на крају су га СЛОМИЛИ"
На председника Националне скупштине Венецуеле Хуана Гваида вршен је јак спољни притисак пре његовог самопроглашења за председника, изјавио је амбасадор Русије у Каракасу Владимир Зајемски.
- Добио сам информације да је Гваидо био под снажним притиском и 5. јануара, када је изабран за председника парламента, и 10. јануара када је на дужност ступао (председник Венецуеле) Николас Мадуро. Веома активно су га гурали на овај корак. Он се суздржавао од тога, али, судећи по свему, сломили су га - рекао је Зајемски.
Војска Венецуеле: Опозиција врши државни преврат!
Он је навео да су узроци кризе у земљи и социјално-економски проблеми и спољно мешање.
- Венецуеланско друштво заиста је подељено, пут до решавања сукоба који има првенствено друштвено-економске, а не само политичке корене, налази се у потрази за компромисом и дијалогом. Ова ситуација развила се у многоме захваљујући спољном мешању, али се споља ситуација неће решити ултиматумима - објаснио је Зајемски.
Председник парламента Венецуеле Хуан Гваидо се у среду прогласио за привременог шефа државе током трајања мандата привремене владе у земљи. Сједињене Америчке Државе признале су Гваида и захтевале од председника Венецуеле Николаса Мадура, којег не сматрају легитимним шефом државе, да не дозволи насилне акције против опозиције.
Путин подржао Мадура: Русија стоји уз Венецуелу! Откривено о чему су разговарала два лидера!
До сада су, осим Сједињених Америчких Држава, статус Гваида као в. д. шефа државе признале Канада, Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија, Костарика, Гватемала, Хондурас, Панама, Парагвај, Перу, Грузија, Албанија и бројне друге земље.