Рускиња била ПРВА ЖЕНА у СВЕМИРУ: А ове ТАЈНЕ чувала је скоро 30 година
Валентина Терјешкова у овом подвигу замало није изгубила живот
У јулу 1963. године прва жена је сама полетела у свемир, Рускиња Валентина Терјешкова у том подвигу замало није изгубила живот.
Прочитајте и :
Терјешкова је била одабрана за мисију пре свега због свог огромног искуства у скакању падобраном, што се на крају мисије показало кључним за повратак кући.
Пре саме мисије, Терјешкова је одрадила 126 скокова, што је било важно и због чињенице што су се руски астронаути при повратку на Земљу избацивали из свемирског брода и приземљивали падобраном.
Терјешкова и још четири жене су одрадиле 18 месеци напорних припрема, али једино је она прошла. У нешто више од 70 сати окружила је земљу 48 пута. Једна ствар коју су јој заборавили спремити међу стварима била је четкица за зубе, због које су се шалили да је велики пропуст, а Терјешкова је на једном предавању испричала како се снашла, јер је имала руке, воду и пасту за зубе.
Али, пред крај путовања Терјешкова је приметила да се појавила пуно већа грешка – њен брод је почео да се удаљава од Земље, уместо да се приближава.
- Недостатак четкице за зубе је била заиста шала у у поређењу са чињеницом да је брод био програмиран за узлазну путању, а не силазну путању. Почела сам се све више да се пењем, уместо да се спуштам према тлу. Успела сам да на време јавим контроли на Земљи шта се догађа - испричала је Терјешкова.
Прва жена у свемиру умало се није вратила, али о томе је морала да ћути 30 година.
Овај НЕМАЧКИ КАРДИНАЛ је један од НАЈМОЋНИЈИХ људи Европе: Слушају га и Меркелова и Јункер! (ФОТО)
- Први проблем појавио се првог дана лета. Због техничког квара, брод није био програмиран за спуштање, већ за полетање у свемир, и све се више удаљавао од Земље - признала је.
Орбита је затим била коригирана, али инжењер Сергеј Королев који је Тершкову послао у свемир, затражио је да о томе ћути.
Тајна је била чувана 30 година. Скафандер није био добар и сувише је притискао, а током лета је и повраћала, признала је касније.
Све проблеме је крила годинама како не би нарушила углед домовине. Али слетање је изазвало велику забринутост јер су се комуникацијске везе прекинуле пре почетка операције спуштања на Земљу.
Терешкова се катапултирала, што је био уобичајен поступак за прве космонауте. Два сата након њеног повратка, стручњаци нису имали никакве везе с њом, а пронашли су је неколико десетака километара од предвиђене зоне, пет сати након спуштања.
Међутим, у совјетској Русији шездесетих година запосленима владе се грешке на послу нису лако опраштале, а нарочито не онима који су радили у руском свемирском програму који се у то време такмичио с Американцима. Чињеница да једног свог астронаута не могу вратити кући била би велика срамота за њих.
Оштра порука Си Ђинпинга партијским колегама: ''Политичка екологија као природа - лако се загади''
Дизајнер брода Сергеј Королев затражио је од Терјешкове да никоме, барем неколико деценија, не говори о свему што се догодило на повратку кући.
- Ја сам потом од њега затражила да особа која је била одговорна за грешку не буде кажњена, јер била би кажњена и то строго. Тај сам догађај држала у тајности 30 година - рекла је Терешкова.