САБИРАЈУ СЕ ГРЕШКЕ ИЗ ПРВОГ ТАЛАСА: Већина медицинских сестара планира да напусти посао
Велика Британија лоше одговорила на први талас коронавируса
Власти у Великој Британији покушале су да врате некадашње медицинске сестре и помогну здравству у борби против корона вируса после првог таласа, али њихова иницијатива је пропала. У том периоду, болнице су остале без 4.000 медицинских сестара због борбе са пандемијом, јављају острвски медији.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/21/2020-11-30t075358z_1791479816_rc2jdk9capan_rtrmadp_3_health-coronavirus-hongkong.jpg?itok=RpnXFr52)
ЧЕТВРИ ТАЛАС ПАНДЕМИЈЕ ЈЕ ПОЧЕО! Прва на удару болница, корона ушла међу особље
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/28/shutterstock_617858435.jpg?itok=gHv2yB5z)
ПОТОНУО БРОД СА 17 МОРНАРА: Цела Русија на ногама, ВЕЛИКА потрага у току!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/28/novinarka_korona.jpg?itok=EJHFQoSF)
ОСУЂЕНА НОВИНАРКА КОЈА ЈЕ ИЗВЕШТАВАЛА О КОРОНИ: Прва ушла у Вухан, сад иде у затвор! (ВИДЕО)
Према извештају Националне здравствене службе (НХС), само 1.007 од 71.000 бивших сестара вратило се на посао током маја и јуна када је пандемија корона вируса десетковала медицински кадар. Како се истиче, 3.694 медицинских радника било је ван строја због болести Ковид-19.
Експертска студија која је обављена летос, навела је да су поступци енглеске главне сестре Рут Меј да се спреми британско здравство током првог таласа коронавируса пропали, због мањка података, али и стручног кадра.
Како истиче Индепендент, овај извештај доводи у питање да ли је НХС био способан да се избори са коронавирусом у априлу, када је забележен пик броја случајева Ковид-19, односно у тренутку када је најмање 19.000 било у болници због те болнице.
Такође је наглашено да је било и лоше комуникације између канцеларије главне сестре и одвојеног тима НХС-а ког је предводила Прерана Исар. "Шумови" у комуникацији довели су до конфузије на првој линији одбране од коронавируса, наводе британски медији.
Појавиле су се критике на рачун установе "Цапита", задужене за медицинске сестре које су привремено заузеле та радна места у болницама. Како се наводи, овој институцији је некада требало и до 26 дана да пошаље детаље медицинских сестара болници, а испоставило се да подаци које су послали нису били довољно добри да би се одредиле вештине и искуство тих радника.
Краљевски колеџ за медицинске сестре тражио је од владе да предузме кораке како би болнице добиле још кадрова због пораста броја корона вируса у Лондону и на југоистоку земље.
Због погоршане епидемиолошке ситуације, премијер Велике Британије Борис Џонсон увео је 4. ниво закључавања тог региона, због чека је око 17 милиона људи остало без прославе католичког Божића.
Према писању острврских медија, посебно брине и податак да више од трећина медицинских сестара планира да напусти овај позив, што је пораст од 25 одсто од краја 2019. године.