САБЛАСНИ КРИЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: "Вриштали смо и плакали целу ноћ! Шта је следеће? Да ли ћемо дочекати свитање новог дана?!"
Цивилно становништво у Појасу Газе плаћа високу цену за терористички напад Хамаса на Израел. Стотине хиљада људи бежи од израелских осветничких акција.
У Гази нигде нема заштите, каже Мона Сабах. Она се налази управо у граду Гази. Од прошле суботе, ова 29-годишњакиња већину времена проводи у подруму своје стамбене зграде, са децом, својим супругом и суседима.
- Прошлу ноћ се бомбардирало без престанка, поготово је у Рималу (један кварт у Гази) било жестоко. Питамо се шта је следећи циљ бомбардовања? Хоћемо ли преживети следећу ноћ? Хоћемо ли видети свитање новог дана? - у сузама пита Мона.
БРИТАНИЈА УЛАЗИ У РАТ? Послати бродови, авиони, хеликоптери... Стижу у Израел, сукоб улази у нову фазу
ХАОС НА ГРАНИЦИ ИЗМЕЂУ ИЗРАЕЛА И ЈОРДАНА: Распоређен цео војни арсенал, полиција ударила на цивиле (ВИДЕО)
СТРАШНИЈЕ ОД ОВОГА НЕ МОЖЕ: Израел потписао смртну казну за стотине недужних цивила
Ово је пети оружани сукоб између Израела, Хамаса и других милитантних палестинских организација, али овог пута је све другачије. У суботу у раним јутарњим сатима је Хамас почео да испаљује ракете на израелска села и градове. Након тога су стотине наоружаних Палестинаца пробили сигурносну ограду и упали у израелска насеља, која се налазе око ограђеног Појаса Газе - и тамо су почели да убијају људе, а многе су отели.
Израелска влада је након тога прогласила ратно стање. Од тада Израел бомбардује изоловано приобално подручје. Истовремено се и израелски градови и општине налазе под константном паљбом ракета, којима их из Газе гађају милитантне палестинске групе, пише DW у репортажи.
Појас Газе је релативно мало подручје на којем живи око 2.3 милиона становника и које је већ више од 16 година практично одсечено од света, јер му границе блокира Израел, а једним делом и Египат. Исламистички Хамас је након изборне победе и сукоба с борцима Фатаха 2007. преузео контролу над Појасом Газе. Овај нови рат код многих људи у Гази буди најгоре стрепње. Израел је у међувремену позвао на масовну евакуацију севера Газе, погођено је нешто више од милион људи.
- Ако они нешто желе, нека онда то реше с Хамасом. Они гађају нас, а не Хамас. Целу сам ноћ плакала, сви смо вриштали и плакали. Невероватно је да нам се ово опет догађа. Ми смо цивили, ми нисмо урадили ништа, ми само желимо да се ово коначно заврши. Нема струје, нема интернета, мало је воде. Па зар није довољно да већ 15, 16 година живимо под блокадом? Шта је следеће? - каже Сабах.
По наводима палестинског Министарства здравља, у Гази је од почетка рата убијено више од 1300 Палестинаца, а више од 6000 људи је рањено. Израелски медији јављају да су у Израелу пронађени лешеви око 1500 палестинских терориста, који су прешли границу прошлог викенда.
У Израелу је до сада забележено 1200 жртава, а више од 3100 особа је повређено. Већина жртава је убијена у терористичким нападима у суботу. 100 до 150 људи, међу њима и деца, старије особе и страни држављани, отети су и одведени у Газу као таоци.
Подсећамо, израелски министар одбране Јоав Галан у понедјељак је најавио "комплетну блокаду и обуставио доставу струје, прехрамбених намирница и бензина из Израела у ограђено подручје. Храну и гориво се иначе, у строго контролисаним условима, у Газу пребацивало преко израелског граничног прелаза Керем Шалом. Најављено је да се више у Газу неће достављати ни пијаћа вода, коју су палестинске аутономне власти куповале у Израелу. Египат је због израелских ваздушних напада затворио једини гранични прелаз на југу Појаса Газе.
Израелске организације за заштиту људских права попут Гише, која се залаже за слободу кретања Палестинаца, критикују израелске осветничке мере као колективну казну и „тотално непоштивање цивилног становништва“.
У среду је једина електрана у Гази остала без горива. Дуже несташице струје у Гази нису никаква новост, то је свакодневна појава, али актуелне околности тешко погађају ово релативно мало подручје с нешто више од два милиона житеља.